Baro 77. Kuruluş yıldönümünü kutladı

17 Kasım 2015, Salı - 14:22

Kocaeli Barosunun 77. Kuruluş Yıldönümü nedeni ile Gebze Temsilciliği tarafından  Atatürk  Anıtı’na çelenk sunularak basın açıklaması yapıldı. Kocaeli Barosu Gebze Temsilciliği Başkanı Av. Faruk Hezer, törende yaptığı konuşmada hukukun siyasetini yaptıklarını söyledi.

Gebze Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan çelenk sunma törenine baro yönetimi ve avukatlar katıldı.  Tören Kocaeli Barosu Gebze Temsilciliği Başkanı Av. Faruk Hezer tarafından Atatürk Anıtı’ na çelenk konulmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Tören sonrası Baro Başkanı Av. Faruk Hezer tarafından basın açıklaması yaptı. Başkan açıklamasında baroların ülkelerin demokrasi tarihlerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Hezer açıklamalarına şöyle devam etti; “Baromuz olarak bin 238 faal üyesi ile demokrasi ve insan hakları mücadelesinde önemli ve kendisine yaraşır yerini korumaya devam edecektir. Özellikle ülkemizin içinden geçtiği son dönemdeki olaylarda insan hakları daha önemli bir durum arz etmiştir.

HALKIN İRADESİNİ AVUKATLAR YANSITIR

Tüm barolar gibi Kocaeli Barosu olarak bizde her kimden ve nereden gelirse gelsin terörü lanetliyoruz. insan yaşamına engel olan her türlü eylemi kınıyoruz. Ülkenin yönetimindeki tüm erkler komunun bir yansımasıdır. Burada yargı erkinin  daha etkin olmasından yanayız. Toplumsal sözleşme olan ana yasanın bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu anayasada yargı erkinin temel kurucu unsuru savunmanın kendisine layık olan yeri edinmesin şarttır. Tüm mahkeme kararları Türk Milleti adına verilir. Kararın içine halkın iradesinin yansıması avukatların varlığı savunma kurumu ile var olacaktır. Bu nedenle barolarımız insan hakları ve demokrasi konusunda bir tutum belirleyecektir. Bu bir siyaset olarak algılanmasın. Hukukunda bir siyaseti vardır, Biz hukukun siyasetini yapıyoruz. Ciddi problemlerimizin ortadan kaldırılması bireylerin soluğu ve sesi olması için yeni bir avukatlık yasası getirilmelidir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki