Barajı istemiyoruz

27 Eylül 2015, Pazar - 00:35

 

Teksen ve Akçaova köylerini tamamen su altında bırakan, 16 köyü ise etkileyen Sungurlu Barajı’nı istemeyen köylüler, tekrar yapılması planlanan ÇED toplantısına karşı tepkilerini dile getirdi. Köylüler, “Biz bu barajı istemiyoruz. Bizi köyümüzden ayırırsanız ölürüz” dedi

 

İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması amacı ile Kocaeli ile İstanbul arasında yapılacak olan Sungurlu Barajı’nın altında kalacak olan Akçaova ve Teksen sakinleri ile etkilenecek olan 16 köyün sakinleri geçtiğimiz ay yaptırmadıkları ÇED toplantısının ardından ikinci kez bir araya geldi. Ekim ayında yeniden ÇED toplantısı yapılacağı ile ilgili söylentiler üzerine köylülerin talebi ile TMMOB, Tabipler Odası, Halkevleri, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği (KEYAD) ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

VATANDAŞ NE OLACAK

Akçaova meydanında yapılan toplantıya çevrecilerin yanı sıra CHP’nin 2014 yerel seçimlerde Büyükşehir adayı olan Prof. Dr. Ali Akdemir, CHP Milletvekili adayı Tamer Solakoğlu, Cuma Karavar, Emekli-Sen Şube Başkanı İbrahim Turgut, kurum temsilcileri katıldı. Kandıra ve Büyükşehir Belediyesi ile proje üzerinde görüşmeler yaptıklarını belirten Muhtarı Remzi Yüce, asıl taleplerinin barajı yaptırılmaması olduğunu kaydetti. Köyde işletme sahipleri ve hayvancılık yapanların olduğunu belirten Yüce, “Baraj yapılırsa bu vatandaşlar ne olacak. Bizim en büyük sıkıntımız bu” dedi.

 

BARAJ EKMEK KAPISI DEĞİL

Şifayen kendilerine yeni bir köy kurulacak alanı birlikte tespit edebileceğinin söylendiğini belirten Yüce, “Bu söylemle birlikte bize birlikte bulacağımız alana gerekli imar çalışmalarının yapılacağı söylendi. Ama bu işler böyle olmadan önce projeler yapılmalıydı. Biz sesimizi çıkarmasaydık o zaman paramızı verip gönderecekler miydi? Eğer bu proje yapılacaksa zararımız minimuma indirilmeli. Baraj bizim için ekmem kapısı değil” dedi.

 

500 HANE YOK OLACAK

23 Temmuz’da köylülerin istememesi nedeniyle ÇED toplantısı yapılmadığını belirten Yüce, “Biz burada tarımsal faaliyetler yapıyoruz. 50’den fazla tavuk çitliği ve üretim merkezi var. Barajın yapılması ile yılda üç ürün aldığımız 15 dönüm arazi yok olacak. Evlerimiz sular altında kalacak. Biz bu nedenle barajı istemiyoruz. Bölgenin kültürel ve ekonomik alanı yok olacak. 500’den fazla hanede yaşayan insanlar evsiz kalacak” dedi.

 

BİZ BURADA ÜRETİYORUZ

Teksen Köyü Muhtarı Ziyaettin soykan ise 650 yıldır bu topraklarda üretim yapıldığını belirtti. Vatana hizmet için ürettiklerini belirten Soykan, “Burası taş olsa baraj yapılmasını anlarız. Biz burada şehirdeki işverenler gibi kriz var diyerek işçimizi kapının önüne koymadık. Yılda 10 bin ton beyaz et üretiyoruz. Eğer bu baraj ile İstanbul’un su ihtiyacı çözülecekse o zaman bırakıp gidelim biz. 2040 yılında yapılması planlanan baraj neden 2015 yılında yapılıyor” dedi.

 

YEDİRTMEYECEĞİZ

Baraj havzasında kalan tüm toprakların tamamen tarım toprağı olduğunu söyleyen Soykan, “Sadece bu barajla Teksen ve Akçaova yok olmuyor. Kandıra’nın batısı yok oluyor” dedi. Teksen sakinlerinden Fatma Altınbay, gelin alıp gelin verdikleri, acılarını ve sevinçlerini yaşadıkları toprakları terk etmeyeceklerini belirtti. Altınbay, “Biz bu toprakları rant için sizlere yedirtmeyeceğiz. Yaşam alanlarımızı yok etmenize izin vermeyeceğiz. Direne direne kazanacağız” dedi.

 

KÖYDEN AYRILIRSAK ÖLÜRÜZ

Kocaeli Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Mustafa Tengerek, köylülerin vereceği mücadelenin yanında olacaklarını belirtti. Akçaova sakinlerinden Türkkan Açıkgöz, “Burada inekler, kediler, koyunlar. Kuzular yaşamaya devam edecek. eğer onların sesi olmazsa biz yaşayamayız. Lütfen bizi köyümüzden ayırmayın. Eğer ayırsanız ölürüz” dedi. CHP eski belediye başkan adayı Prof. Dr. Ali Akdemir ise bu projenin yapılmaması gerektiğini kaydetti.

 

SÜRGÜN PROJESİNİ İSTEMİYORUZ

Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Serkan Yılmaz, burada yok olanının sadece tarım arazisi değil, bir kültürün yok olduğunu kaydetti. Tarım arazilerinin yok edilmesinin cinayet olduğunu ifade eden Yılmaz, “Biz bu mücadelenin taraftarıyız. Sungurlu Barajı sürgün projesini yaptırmayacağız” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki