Baltacı’dan Renault işçilerine destek çağrısı

Baltacı’dan Renault işçilerine destek çağrısı
02 Mart 2016, Çarşamba - 13:31

Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı Kocaeli’de emek mücadelesi veren tüm metal işçilerini Renault işçilerinin mücadelesine destek olmaya davet etti.

Renault işçilerinin Hükümet-Türk Metal-MESS ve işverenin kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, “Son günlerde, ek zam talebi ve işçilerin kendi temsilcilerini seçme hakkının tanıması için işyerlerinde fazla mesaiye kalmama eylemi yapan Renault işçileri, Hükümet-Türk Metal-MESS ve işverenin kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya. Yapılan bu son kapsamlı saldırı ile Birleşik Metal-iş Sendikasının işyerindeki varlığına son verip,  tekrar Türk Metal’in fabrikada örgütlenmesi hedefleniyor. Bu saldırı,  işçilerin sendika seçme özgürlüğüne yapılan bir saldırı olup, hem ulusal mevzuatı hem de uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına almıştır. Kocaeli’de emek mücadelesi veren tüm metal işçilerini Renault işçilerinin mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz” dedi. 

EYLEMLER SÜRÜYOR

24 Şubat’ta, Türk-İş Başkanlar Kurulunu Bursa’da yaptı. Aynı gün sadece toplantı yapılmadı, valilik ve emniyet müdürlüğüne de ziyaretler yapıldı. Ardından, Türk-İş Başkanlar Kurulu adına Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Renault işçilerine mobbing yapılıyor diye basın açıklamasında bulundu. Tüm bunlar kapsamlı bir operasyonun başlangıcı oldu. Bu süre içinde işçilerin sosyal diyalog komitesi seçimlerine katılmaması için çağrı yapan, Renault yönetimi, diğer bir yandan işçileri işten atmakla, cezalandırmakla tehdit etti. 28 Şubat günü 24/8 ve ardından 08/16 vardiyalarında çalışan işçilerin vardiyaları iptal edilerek, üretim fiili olarak işveren tarafından durduruldu. 29 Şubat sabahından itibaren de işçilere mesajlar gönderilerek iş akitlerinin fesih edildiği bildirildi. Şu ana kadar 10 işçiye işten atıldığı bildirimi ulaşmış durumda. Renault işçilerinin Birleşik Metal-İş Sendikası çatısı altında örgütlülüğünü hedef alan bu saldırı asla kabul edilemez. Sendikamız ve üyelerimizin birlikteliği geçmişte, saldırıları nasıl boşa çıkartmışsa bunu da boşa çıkartacaktır. Renault işçileri işten atılan işçilerin geri alınması için fabrika içinde ve önünde mücadelelerini sürdürüyor.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki