Balık fiyatları yükseldi

Balık fiyatları yükseldi
17 Ekim 2015, Cumartesi - 11:04

Karadeniz ve Marmara'nın yanı sıra Ege'den de balık getirilen kentimizde de sezonun durgun geçmesi nedeniyle balık fiyatları arttı

Hamsi ve istavrit tezgâhlarda kilosu 10 liraya, geçen yıl bugünlerde tanesi 7-8 lira olan iri palamutun fiyatı ise 15 ile 20 lira arasında değişiyor. Yeni görülmeye başlanan lüferin tanesi ise 25 liradan satılıyor. İzmit Balık Pazarı’ndaki tezgâhlara az balık gelince fiyatlar tavan yaptı. Teknelerin yeterli avla dönememesi nedeniyle Balık Halinde fiyatların yüksek olduğunu söyleyen balıkçı Murat Şahin, "Çeşitlilik var ama bolluk yok. Böylelikle fiyatlara yansıyor. Hamsi Karadeniz'den gelmeye başladı. Palamut iyice azaldı. Çinekop Kasım ayında başlayacağını tahmin ediyorum" dedi.

 

10-15 GÜN SONRA BOLLUK OLUR

Balık fiyatlarını vatandaşların yüksek bulduğunu söyleyen balıkçı Tunahan Tuna, "Havaların bir ısınıp bir soğuması nedeniyle balık tezgâhlara az gelir oldu. Vatandaş ucuz olsun diye istavrit ve hamsiyi almak istiyor, fakat fiyatlarına bakınca tezgâhlardan eli boş dönüyor" dedi. Yaklaşık 10-15 gün sonra balıkta bolluk beklediklerini söyleyen Kemal Bineklioğlu, "Birçok çeşit balık tezgâhlarımıza geliyor fakat bol değil. Böylece fiyatlar yükseliyor. Balık almaya gelen vatandaşlar da pahalılıkan şikâyet ediyor. Havalar nedeniyle balık dibe çöktü ve yakalanamıyor."

 

İzmit Balık Pazarı'nda balık fiyatları ise bugün şöyle:

Hamsi kilosu 10 TL, İstavrit kilosu 10 TL, Tekir kilosu 15 TL,, Çinekop kilosu 25 TL, Sardalya kilosu 8 TL, Palamut tane 15-20 TL, Kalkan kilo 50 TL, Karides kilo 25 TL, Lüfer tane 25 TL, Sarı kanat kilo 30 TL.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki