Bakanlık müjdeyi verdi! Ücretsiz dönem başlıyor

23 Mart 2015, Pazartesi - 11:57

Sağlık Bakanlığı, 2011 yılında dağıtılan 300 bin ilacın tükenmesi üzerine ücretsiz temin uygulamasını yeniden başlattı.

Sağlık Bakanlığının 2011 yılında  gerçekleştirdiği sigarayı bırakma ilaçlarının ücretsiz verilmesi uygulamasına  yeniden başlandı. Sigaradan kurtulmak isteyen bir tiryakinin yaklaşık 600 lirası, devletin sağladığı bu destekle cebinde kalıyor. 
 
Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman  Dr. İbrahim Ocak, yaptığı açıklamada, sağlık Bakanlığının sigarayı  bırakmak isteyen kişilerin kullanması amacıyla 2011'de ülke genelinde 300 bin ilacı illere dağıttığını hatırlattı. 

İLAÇLAR BU SEFER HASTANELERE VERİLMEDİ
 
Hastanelerde bunların bittiğini ancak taleplerin sürdüğünü, ilaçları  veremedikleri için tartışmalar olduğunu belirten Ocak, şöyle devam etti: 
 
"Kullanmadığı ilaçları çekmecelerinden getirenler, komşularına  verenler dahi oldu. Daha sonra bu bir çalıştayda değerlendirildi. Kamuoyundan  gelen talep ve uzun değerlendirmeler sonrasında ilaçların yeniden ücretsiz olarak  illere dağıtılması kararı alındı. Uygulamaya Şubat ayı sonu itibarıyla yeniden  başlandı. Bu sefer ilaçlar bizlere yani hastanelere verilmedi. Örneğin bu ilaçlar  Bursa'da Osmangazi Toplum Sağlığı Merkezi'nde bulunuyor. Önceki gibi  bilgisayardan atama yapılmıyor. Sigara Bırakma Polikliniğinde çalışan arkadaşlar,  hastanın hangi ilacı kullanması gerektiğine ya da ilaçsız bırakmasına hastayla  ortak karar vermesinin ardından gerekli müdahaleyi yapıyor." 
 
ÖNCE BAĞIMLILIK DERECESİ ÖLÇÜLÜYOR
 
Polikliniklerin işleyişi hakkında bilgi veren Ocak, kişinin başvuru  sonrası fagerström nikotin bağımlılık testi yapılarak bağımlılık derecesinin  ölçüldüğünü anlattı. 
 
Bu derecelendirmede, 0-3 değerin hafif, 3-7'nin orta, 7-10'un ağır  bağımlı sayıldığına değinen Ocak, "Hastanın yaşam tarzı ve diğer hastalıklarına  göre iki sigara bırakma ilacından birini yazıyoruz" dedi. 
 
Ocak, kişi uzun yol TIR şoförü ya da kesici alet kullanmak zorunda olan bir mesleğe sahipse tedavi sürecinde daha özenli ve dikkatli davrandıklarını  bildirdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki