Bakan isterse ekmek zammını geri alırız

Faruk Çelik’in ekmek zammına yönelik, ‘Nihai satış fiyatı 61 kuruş olması gereken bir ekmeğin bugün 1, 1.25 TL’den satılması kabul edilir değildir’ ifadesine fırıncılar tepki gösterdi. Kemal Kaya ise “Bakan talimat verirse zammı geri çekeriz” dedi.
03 Şubat 2016, Çarşamba - 23:31

Ekmeğe yapılan zam yeniden gündeme geldi. Bakan Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamalar gündemin ortasına oturdu. Nihai satış fiyatı 61 kuruş olması gereken bir ekmeğin bugün 1, 1.25 TL’den satılması kabul edilir değildir diyen Bakan Çelik, “Şimdi bu fiyat artışını haklı gösterecek bir veri olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum. Buradan bütün üreticilere, ekmek üreten bütün fırıncılara, sivil toplum örgütlerine sesleniyorum; Çıkın söyleyin” dedi. 

 

“EKMEĞİN MALİYETİ 48 KURUŞ MALİYET”

“Buğday fiyatında geçen yıl ile bu yıl arasında nasıl bir artış oldu ki ekmeğe, halkın temel zaruri ihtiyacına yüzde 33 artış yaptınız? Bir veri var mı elinizde? diyen Bakan Çelik, “Asgari ücret diyorsunuz, asgari ücretin ekmeğe yansıması yüzde 6’dır. Ekmek maliyeti içinde, ekmeğin gram gram maliyetini çıkartın 48 kuruş ekmeğin maliyeti var” ifadelerine yer vermişti.

 

“2014 YILINDA KARAR ALINDI”

Bakan Çelik’in bu açıklaması sonrasında Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ankara'da ekmek fiyatında bir artış olmadığını, şuan uygulanan fiyatların 2014 yılının Ocak ayında uygulanmaya başlanan tarife olduğunu söyledi. Balcı, “Ankara'da uygulanan fiyat Türkiye'de birçok ilçede 3 yıldır uygulanıyor. Karadeniz Bölgesi, Bolu, Kocaeli ve özellikle Sakarya'da 2013'ün Mart ayından beri bu fiyat uygulanmıştır” dedi. 

 

“61 KURUŞ MÜMKÜN DEĞİL”

Ekmeğin 61 kuruşa satılmasının mümkün olmadığını da ekleyen Balcı, ekmek fiyatının illere göre hatta ilçelere göre değişiklik arz ettiğini belirtti. Balcı, Faruk Çelik'in ekmek 61 kuruş olmalı söylemini, “Halk ekmek için söylemiş olabilir” diyerek değerlendirdi. Ekmek zammı tartışılırken ilimizdeki durum da dikkat çekti. Kent genelinde 480-500 dolayında fırın faaliyet gösteriyor. Bu fırınların 110 tanesi İzmit sınırları içerisinde bulunuyor. Fırın yoğunluğu bakımından Gebze bölgesi ikinci sırada yer alıyor.

 

2050 YILINA KADAR

Kocaeli genelinde 500 fırın faaliyet gösterirken kent genelinde 1 milyon ekmek üretiliyor. Bu kapasite ise 200 fırınla sağlanabiliyor. Kent genelinde üretilen ekmeğe bakıldığı zaman 2 bin, 2 bin 500 adet ortalama üretim yapılıyor. Bakan Çelik tarafından yapılan açıklama sonrasında Fırıncılar Federasyonu açıklama yaptı. Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ve yönetim kurulu üyeleri Ankara’dan gelecek olan haberi bekliyorlar. Ondan sonra gereken açıklamayı yapacaklarını belirttiler.

 

ÇELİK’İN AÇIKLAMASI RAHATSIZ ETTİ

Fırıncılar Odası’na yakın kaynaklardan edinilen bilgiler ışığında Bakan Çelik tarafından yapılan 61 kuruş açıklaması fırıncıları oldukça rahatsız etmiş durumda. Ekmeğin sadece un, su ve tuzdan üretilmediğine dikkat çeken fırınlar, işçilik, sigorta, vergiler gibi bir çok kalem masrafın ekmek üretiminde yer aldığına dikkati çekiyorlar. Halk Ekmek Fabrikalarına tanınan imkanların kendilerine de tanınması durumunda ekmeğin 61 kuruşa satılabileceğini belirtiliyorlar.

 

“FIRINLARIMIZ 26 AYDIR ZAM ALMADI”

Bakan Çelik tarafından yapılan açıklama ile tepki gösterilen ekmek zammı hakkında Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Kaya, “Fırınlarımız 26 aydır zam almıyor. Bizler de zam yapma meraklısı değiliz. Ekmeğe yapılan zammın geri alınması söz konusu değildir. Ancak Bakanlık tarafından verilecek olan talimat sonrasında gereken yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“EN KALİTELİ EKMEK KOCAELİ’DE”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ne karar verileceğini bilmediklerini söyleyen Birlik Başkanı Kaya, “Ekmek sadece un, su ve tuzdan yapılmıyor. Bir çok maliyet kalemleri vardır. Ülke genelinde en kaliteli ekmek Kocaeli’de yapılmaktadır. Bir ekmekte 48 kuruşluk un kullanılmaktadır. Mahkemeye gidilmesi durumunda alınacak olan karara saygı duyarız” şeklinde konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki