Babacan‘dan kritik dolar açıklaması

13 Mart 2015, Cuma - 10:13

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Babacan dolar kurunun yükselmesiyle ilgili olarak, “Dolar-toto oynanıyor bugünlerde. Kendi içimizdeki tartışmalar da kurun yükselmesinde etkili oldu. Ama bu durum bize özel değil” diye konuştu.
 
48 ay 0 faiz ile ev sahibi olabilirsiniz!
 
Babacan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;
 
O güne göre daha iyi işleyen bir demokrasimiz var. 2002’ye göre ekonomik göstergelerimiz çok daha iyi. AB sürecinde yapmış olduğumuz siyasi reformlar. Ve AB çabasını sapasağlam sürdürmek bu reformların devamı açısından önemli. Her ülke kendi kendini demokratik olarak tanımlıyabilir.
 
Daha ne istiyoruz ki diyebilir. Hukuk devleti olmak konusunda tamam benim kanunlarım var daha ne istiyorsunuz diyebilir. Oysa gerçek bu değil. Hukuk konusunda uluslararası ölçütlerde uluslararası mukayese edilebilir şekilde başarı ortaya koymak gerekiyor. Bunun için bir ülkenin kendi kendine bakabileceği ayna.
 
Bir ülkenin kendine demokratik cumhuriyet demesi yetmiyor. Çok önemli reformlar yaptık. Herkesin kolayca anlayacağı açık net sağlam bir anayasa uluslararası.
 
Birinci sınıf demokrasi olmamız için hukuk devleti olmamız şart. İşte ancak bunları sağlarsak Türkiye’de gerçek anlamda bir hukuk devleti olabiliriz. İleri ekonomi olmak için hukuk devleti olmak şart. Hukuk olmazsa demokrasi kendi başına yeterli değil, halkı kaosa götürebilir. Hukuk yoksa bir ülkede zenginler olabilir ama tüm ülke zenginleşemez.
 
Yargının adil ve tarafsız çalışması esasdır. İleri bir ekonomi olmak için hukukun olması şart. Hukuk yoksa o ülke kaosa gider. Hukuk yoksa bir ülke topyekün zenginleşemez. Hukukun olmadığı bir ülkede kalkınma ve refah olmaz.
 
Adalet bakanımızın üzerinde çalıştığı bir taslağı bizle paylaştı. Son derece güzel bir taslak. Seçimlerden sonra Türkiye'nin şiddetle ihtiyaç duyduğu Yargı reformunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Son yaşadığımız olaylarda 17-25 Aralık operasyonları Türkiye'yi en fazla yaraladığı nokta Yargının ciddi darbe almasıdır. Bu kabul edilebilir ve affedilebilir değil. Doğru neyse mahkemelerimiz onu yapması gerekiyor. 
 
Bir paralel yapının yargı sistemini kullanarak kendi amaçlarına ulaşmaya çalışma ve böylesi sıkıntılı bir ortama sürüklemesi kabul edilebilir değil.  Yargının mutlaka hakimlerin hür vicdani ile çalışması lazım.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki