ASM’lerde sessiz devrim

Aile hekimleri ve çalışanlar cumartesi nöbetlerine gitmeyince, bakanlık uygulamadan vazgeçti. Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker’e göre bu, sessiz bir devrim
16 Temmuz 2015, Perşembe - 02:32

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının cumartesi günü nöbete gitmemesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Türk Büro-Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Erkan Temel ve Erol Kalamer de basın toplantısına katıldı. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamadan vazgeçirdiklerini belirten Ömer Çeker şunları söyledi:

USULSÜZ NÖBETE SON

2014 yılının mayıs ayından bu yana adeta soğuk savaş yaşanıyor. Demokratik haklarını kullanarak birlik ve beraberlik içerisinde başarılı bir mücadele sergileyen ASM çalışanları, bakanlığa karşı verdikleri hak arama mücadelesinde ipi göğüsleyen taraf oldu.

EN BÜYÜK MÜCADELE

Başarıyı hazmedemeyen bakanlık, aile hekimlerine ve personele mesai dışı nöbet tutturabilmek için yasal düzenleme yoluna gitti. Yapılan bu düzenleme yine kabul görmedi. Sendikalar, meslek kuruluşları, cumartesi nöbetlerine iştirak etmeyerek son 30 yılın en büyük hak arama mücadelesini verdi. Aile hekimleri ve ASM çalışanları, adeta sessiz devrim gerçekleştirdi.

UZUN SOLUKLU

7 aydır aile hekimleri ve çalışanların şanlı mücadelesi sürüyor. İdarelerin her türlü psikolojik baskısına, usulsüz uygulamalarına, mobinglerine, kraldan çok kralcı olan bazı kendini bilmez idarecilerin tutumlarına rağmen 7 aydır cumartesi nöbetlerine iştirak etmiyorlar. Çalışma hayatında en uzun soluklu eyleme imza atılıyor ve cumartesi nöbetleri protesto ediliyor.

CEZALAR ARTIRILDI

İdare, çalışanın bu tavrından, boyun eğmeyişinden o kadar rahatsız oldu ki, ceza ihtar puanı 4 katı arttırılarak 20’ye çıkardı. Soruşturma ve cezalarla çalışanları yıldırmaya kalktı. Tüm bu yapılanlara karşı personelin yüzde 80’i cumartesi nöbeti tutmamakta kararlı.

YETKİLİLER GÖREVE

Cumartesi eylemlerinin gerçekleştirildiği süre içinde bazı aile sağlığı merkezleri telefonla aranarak aile hekimlerinin nöbete gelip gelmediklerinin sorgulandığını, bazı merkezlere gönderilen memurlar tarafından usulsüz, yetkileri olmadan tutanak tutturulduğu iddiası ile soruşturmaların açıldığını öğrendik. Soruşturmanın hukuka aykırı tespitlere dayandırılması mülki amiri doğrudan ilgilendiriyor. İlerleyen süreçte hiçbir kamu görevlisinin mağdur olmaması, kurumların itibarının korunması için mülki amirin gerekli müdahalede bulunması arz ediyor.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki