'Aşı çocuğun hayatını kurtarır'

26 Nisan 2015, Pazar - 12:11

Gebze İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından 20-25 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen 10. ‘‘Avrupa Aşı Haftası’na yönelik olarak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “  Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi tarafından 20-25 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen 10. ‘‘Avrupa Aşı Haftası’nda’’ ana tema bağışıklamanın önemine vurgu yaparak farkındalığı ve aşı kapsayıcılık oranlarını artırmak olarak belirlenmiştir. Aşılama kapsayıcılık hızları gittikçe yükselmiş, bağlı olarak  aşı ile korunabilir hastalıkların görülme sıklığı ve hastalıkların neden olduğu ölüm oranlarında belirgin düşüşler olmuştur.Her 100 çocuktan 97’si aşı takvimine göre aşılanarak dünya da bir çok ülkenin başaramadığı yüksek aşılama hızlarına ulaşılmıştır. Bu program Difteri,Boğmaca, Kızamık,Kızamıkçık,Kabakulak, Tetanoz (Yeni Doğan Tetanozu dahil),Verem,Çocuk Felci,Hepatit B Hepatit A, Suçiçeği, Hemofilus İnfluenza tip B ve streptekokus  pnömoniye bağlı ilerleyici akciğer hastalıklarını kapsamaktadır.

BEBEKLERİN ÖLÜMÜNÜN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

uygulanarak, uygulanması sağlanarak her yıl yaklaşık 40.000-50.000 bebeğin aşı ile korunabilir hastalıklardan ölümü engellenebilmektedir. Amacımız çocuklarımızın aşılanmasını,aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına başvurmalarını sağlayabilmek,ayrıca sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştırabilmektir.”denildi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki