Arpacı; İlaca Ulaşmak Zorlaştı

Arpacı; İlaca Ulaşmak Zorlaştı
02 Nisan 2016, Cumartesi - 12:16

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında imzalanan ‘İlaç Alım Protokolü’nün süresi 31 Mart tarihinde bitiyor.

Hükümet ile Eczacı Odası arasında anlaşma olmaza 01-30 Nisan tarihleri arasında ilaçlar gerçek fiyatında satılmaya başlanacak. Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı,  “1 Mayıs itibarıyla krizin yaşanması bekleniyor.  Hastalarımızı ilaçsız bırakmak gayretinde değiliz” dedi. 

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, SGK  ile Türk Eczacılar Birliği arasında imzalanan İlaç Alım Protokolü hakkında  basın açıklaması gerçekleştirdi. Arpacı görüşmelerde eczacıların taleplerinin karşılanmadığına vurgu yaparak, "Bugünkü görüşmelerden sonuç çıkmazsa da biz vatandaşı ilaçsız bırakmayacağız. Görüşmelerde şu ana kadar orta yol bulabileceğimize dair birşey göremedik. Biz taleplerimizi sunduk fakat sonuç çıkmadı. Kriz yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz. 1 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında ilaç kendi fiyatıyla satılacak. 1 Mayıs itibariyle ise kriz kapıda" dedi.

 
SIKINTILAR YAŞANIYOR

Arpacı eczacıların zararlarının arttığına vurgu yaparak, "Ülkemizin en ücra köşesi de dahil olmak üzere tüm Türkiye’ de kendi imkanlarımızla halkımıza verdiğimiz ilaç ve danışmanlık hizmetini sürdürebilmek için biz 24 bin 700 eczane olarak taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz.2004 yılında İlaç Fiyat Kararnamesiyle, bugüne kadar tam 572 kez ilaç fiyat düşüşleri gerçekleşmiştir. Bu durumun biz eczanelere yansıması olduğu gibi ayrıca vatandaşımıza da fiyat farkı olarak yansımış gün geçtikçe de vatandaşımızın cebinden çıkan para ilaç fiyat düşüşlerine rağmen azalmamış, düşüşler nedeniyle ilacın ulaşılabilirliğinde de sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır" açıklamasında bulundu.
 
İLACA ULAŞMAK ZORLAŞTI

Konuşmalarını sürdüren Arpacı, "Referans fiyat, güncellenmeyen Euro kuru ve ilaç firmalarının kamuya yaptığı iskontolarının bizim üzerimizden tahsilinin yapılması ve yıllar geçtikçe bu oranların artırılmasıyla stoklarımız erimiştir. Karşılanması için yapılan çalışmalar sonuçsuz kalmış ve zararlarımız artmıştır.Sağlıkta dönüşümle hastalarımızın hekime ulaşması kolaylaşmış, nüfusun artması ve yaşlanması nedeniyle reçete sayılarının gün geçtikçe çoğalmasına rağmen tedavi harcamalarındaki artış ilaç harcamalarına ayrılan bütçenin kısılmasına hatta gerilemesine neden olmuştur. İlaç fiyatlarına bağlı olarak işletmesini çeviren meslektaşlarımız enflasyon karşında da artan işletme giderlerine karşılık gelirleri azalmıştır.Günübirlik tedavi, yatan hasta kemoterapi ilaçlarının hastane eczanelerinden karşılanması nedeniyle ilaç eczane dışına çıkarılmış aynı zamanda hastaların ilaca rahat ve kolay ulaşması da zorlaşmıştır" şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki