Arçelik Lg’de Direniş Çadırı Kaldırıldı

20 Ekim 2015, Salı - 12:36

Arçelik LG fabrikasında Türk Metal’den istifa ettikten sonra işten çıkartılan, fabrika önünde direnen işçiler 109’ncu günde direniş çadırını kaldırdı.

Gebze OSB’de kurulu Arçelik LG fabrikasında, fabrikada örgütlü Türk Metal Sendikası’ndan istifa ettikten sonra işten çıkartılan işçilerin fabrika önündeki direnişi sonlandırıldı. Grev çadırı 109’ncu gününde kaldırıldı. İşçiler bugün Gebze Kent Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasında mücadelelerinin hukuk başta olmak üzere diğer platformda süreceğini kaydetti. İşçilerin bugünkü basın açıklamasını HDP, Eğitim-Sen ve UİDDER Gebze’den yöneticiler de katılarak destek verdi. Basın açıklaması esnasında fabrikada örgütlü Türk Metal Sendikası’na tepkilerini sürdüren işçiler ve destekçileri, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Gün gelecek devran dönecek Türk Metal işçiye hesap verecek”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Türk Metal istifa. Arçelik’ten defol”, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor” ve benzeri sloganlar attı. Kitle basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı. İşten çıkartılan işçiler adına Alpaslan Ateş tarafından okunan basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi:

ORTAK KARAR

“Hepinizin bildiği gibi direniş çadırımızda 109 gün boyunca çeşitli eylemlerle haklı taleplerimizi duyurmaya çalıştık. 109 gündür direniş çadırımızda hep beraber yemeğimizi yedik, çayımızı içtik, işçi mücadelelerini konuştuk, eylemler organize ettik, sabaha kadar nöbetimizi tuttuk. Bugün aldığımız ortak bir kararla direniş çadırımızı fabrika önünden kaldırdığımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İŞÇİLERİN ORTAK KADERİ

Biz emeğimizle geçinen işçileriz. İşten atılmak, direnmek ve hak arama mücadelesine katılmak bir işçilerin ortak kaderidir. Direniş çadırında başlattığımız mücadele deneyimlerinden birçok ders çıkarttık. Milyonlarca işçinin olduğu ülkemizde hiçbir hakkın patron tarafından verilmediğini, haklarımızı kazanmak ve korumak için mücadele etmenin vazgeçilmez ve onurlu bir görev olduğunu 109 günün her anında gördük, yaşadık, öğrendik. Bugün çadırımızı sloganlarımızla kaldıracağız ama Türk Metal ve metal patronlarına karşı mücadelemize aynı kararlıkla devam edeceğiz.  Gebze Adliyesi’nde süren mahkememizin takipçisi olacak, bu davayı tüm metal işçilerine mal etmeye çalışacağız, işten atılan metal işçisi kardeşlerimizle tam bir dayanışma içinde olacağız.

OMUZLAMAKTAN ŞEREF DUYUYORUZ

İsterdik ki çadırımızı taleplerimizi kazanıp, işbaşı yaparak kaldıralım. Ancak biliyoruz ki MESS ve Türk Metal işbirliği yalnızca tek bir fabrikadaki direnişle parçalanamaz. Bizler direnişimizi daha büyük, daha yaygın, daha kararlı mücadelelere hazırlık olarak görüyoruz. Çadırımızı kaldırdığımız bugün tüm olumsuzluklara rağmen, metal işkolunda sendika bürokratları ve MESS kodamanlarına karşı önemli bir mücadele verdiğimizi düşünüyoruz. Tüm baskılara, zorluklara ve imkansızlıklara rağmen yürüttüğümüz direnişi omuzlamaktan şeref duyuyoruz. Fabrika önündeki direnişimizi sonlandırırken bir yandan da mücadelemizin haklılığına olan inancımızı tazeliyoruz. Türk Metal üyesi işçilere çağrımız işçinin emeğine göz koyan hain sendika bürokratlarına, saflarını patronların uşaklığı olarak belirleyenlere karşı hiç durmaksızın ortak mücadeleyi büyütmektir.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Direniş çadırımızı kaldırıyoruz fakat mücadeleye devam edeceğiz. Tüm iş kollarında benzer mücadeleleri ve sendikal örgütlenme çalışmalarını destekleyeceğiz. Direnişimize maddi manevi destekte bulunan tüm parti, demokratik kitle örgütü ve kişilere, haberlerimizi yapan basına desteklerinden ötürü teşekkür ederiz. Arçelik LG direnişini yürüten biz işçiler, bizden önce başlatılan bu mücadelenin bir devamcısı olduk. Bundan sonra da bu mücadeleye katılmaya ve sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki