Anne katili hakim karşısında

07 Ekim 2015, Çarşamba - 13:40

İzmit Yahya Kaptan ışıklar mevkiinde seyir halinde olan bir otomobilde tartıştığı annesinin boğazını keserek öldüren Onur Özgür, ilk kez hakim karşısına çıktı.

GEÇTİĞİMİZ haziran ayında İzmit Yahya Kaptan ışıklar mevkiinde meydana gelen olayda Işık Gürel’in kullandığı araçta İfaket Ergün, Serpil Eroğlu ve oğlu Onur Özgür seyahat ediyordu. Araba seyir halindeyken arka tarafta annesiyle birlikte oturan Onur Özgür bilinmeyen bir nedenle annesinin boğazını keserek ölümüne neden olmuş, ön koltukta oturan annesinin arkadaşı İfaket Ergün’ü de elindeki bıçakla ağır yaralamıştı. Yaşanan olayın ardından Onur Özgür, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde üç ay tedavi görmüş, ardından Kandıra Cezaevi’ne telsim edilmiş, son olarak da Eskişehir Cezaevi’ne yerleştirilmişti. Onur Özgür’ün yargılanılmasına Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

 ‘İNTİHAR ETMEK İSTEDİM’

Duruşmaya davacı İfaket Ergün ve sanık vekili Av. Ozan Caner katılım gösterirken, sanık Onur Özgür kaldığı Eskişehir Cezaevi’nden görüntülü konuşma sistemi olan SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Duruşmada ilk olarak tutuklu sanık Onur Özgür dinlendi. SEGBİS ile ifade veren Özgür, “Ben olayı hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde cezaevindeydim. Cezaevinde gazetelerden olayı öğrendim. Sonrasında da kendimi kaybettim ve intihar etmek isteyip kendimi kestim ancak kurtardılar” dedi.

 ‘TV’DEN MESAJLAR GELİYOR’

Olaydan yaklaşık bir hafta öncesinde Özel Denge Tıp Merkezi’nde psikoterapi tedavisine başladığını ve doktorun verdiği ilacı kullandığını belirten Özgür, “Uzun süredir sürekli takip edildiğimi düşünüyordum. İnsanların beni öldürmesinden, zehirlemesinden korkuyordum. Bir de televizyondan bana mesajlar gelmeye başlamıştı. Sürekli sesler duyuyordum. Uyuşturucu kullanmıyorum. Olay günü neden bilmiyorum ama bilincim yerinde değildi. Annemle veya arabadaki diğer kadınlarla aramda bir husumet yok. Bunu neden yaptığımı bilmiyorum. Gerçekten çok üzgünüm, özellikle de anneme yaptığım şey için çok üzgünüm” şeklinde ifade verdi.

 ‘ARALARINDA TARTIŞMA OLMADI’

Özgür’ün ardından olayda ağır yaralanması nedeniyle davacı olan İfaket Ergün’ün ifadesi alındı. Ergün, “Olay günü maktul Serpil Eroğlu ile buluştuk. Saat sekiz sıralarında eve dönerken Serpil yolda Onur Özgür’ü aradı. Bu esnada içinde bulunduğum aracı Işık Gürel kullanıyordu. Ben ön tarafta oturuyordum Serpil de arkadaydı. Onur arabaya gelince benim arkama oturdu. Onur arabaya bindiğinde anormal bir durumu yoktu. Annesiyle de tartışmadılar, normal konuşuyorlardı. Ben arkaya bakmadım hiç. Serpil’den bir süre sonra ‘Iııııı’ diye bir ses geldi ama ben bunun Onur’un bir isteğini reddetmek amacıyla çıkardığı bir ses olarak algıladım” dedi.

 ‘BIÇAKLA SALDIRMAYA BAŞLADI’

İfadesine devam eden Ergün, “Yahya Kaptan ışıklar mevkiine geldiğimizde ben az ilerde ineceğimi ve Işık’a durmasını söyledim. Sonra Onur ‘durmak yok’ dedi. Ben de kendisine eve gideceğimi söyleyerek ‘neden durmayalım’ dedim ve bu esnada arkaya dönüp ona baktım. Bu sırada Onur sol elini annesinin boynuna atmıştı sağ elinde de bıçak vardı. Serpil’in boynunun kanlar içinde olduğunu gördüm. Sonra Işık’a ‘Onur, Serpil’in boğazını kesmiş durdur arabayı yardım isteyelim’ dedim. Sonra Onur bana bıçakla saldırmaya başladı” sözlerini kullandı.

 ‘BENİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞTI’

Onur’un kendisine saldırdığını görünce Işık’ın seyir halindeki araçtan atladığını söyleyen Ergün, “Işık araçtan atlayınca araç kanala doğru gitmeye devam etti. Ben de direksiyona müdahale ettim. Sonra araç durdu ve beni ambulansa aldılar. Sonrasında ne olduğunu bilmiyorum. Onur’un arkada görgü tanığı bırakmamak için beni öldürmeye çalıştığını düşünüyorum. Olay sonrasında ölümden döndüm. Dalağım alındı, boynumdaki yaranın kalıcı izi olacak, vücudumun pek çok yerinde yara izi var ” dedi ve sanık Onur Özgür’de n şikayetçi olduğunu belirtti.

 TAHLİYESİ TALEP EDİLDİ

Ergün’ün ardından konuşan sanık vekili Av. Ozan Caner müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını savunarak “Onur Özgür’ün olayın gerçekleştiği zamanda da cezai ehliyetinin olmadığı olay sonrasında kaldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki raporlardan bellidir. Müvekkilimin cezai ehliyeti olmaması nedeniyle cezaevinde kalamaz. Kendisi hastalığı ve psikolojik durumu nedeniyle gerek kendisi için gerekse cezaevinde kalan diğer mahkumlar için tehlike arz etmektedir. Bu nedenle müvekkilimin bir an önce tahliye edilmesini talep ediyorum. Kendisi cezaevinden çıkarılarak acilen yüksek güvenlikli bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılmalı ve tedavisine bir an önce başlanmalıdır” ifadeleri ile taleplerini iletti.

  2 ARALIK’A ERTELENDİ

Tarafların dinlendiği duruşmada mahkeme heyeti sanık Onur Özgür’ün Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek müşahede altında tutulup cezai ehliyetinin olup olmadığını, anormal davranışlar sergileyip sergilemediğinin tespit edilerek rapor hazırlanmasına, olayın ardından üç ay tedavi gördüğü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki tedavi balerinin, tahlillerin dosyaya eklenmesine ve İfaket Ergün’ün boynunda yer alan yaranın kalıcı yara izi raporunun alınarak dosyaya eklenmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 2 Aralık tarihine erteledi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki