Ankara’da ölenler İzmit’te unutulmadı

14 Ekim 2015, Çarşamba - 13:03

Geçtiğimiz cumartesi günü Ankara’da meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 97 kişi için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizlerin üzerine karanfil bırakıldı

 

10 Ekim Cumartesi sabahı Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirilecek olan Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde ard arda 2bomba patlamış ve 97 kişi hayatını kaybetmiş 200’den fazla insan yaralanmıştı. O gün Ankara’da olan ve mitingin öncüleri olan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, bugünde İzmit Merkez Bankası’nda bir araya gelerek, saat 12:30’da yürüyüşe başladı. Yürüyüşe HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Kocaeli milletvekili adaylarıTamer Solakoğlu, Utkan Güneş ve CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP’li ve HDP’li partililer de katıldı.

ARAMA YAPTILAR
Yürüyüş başlamadan önce belirlenen kişiler tarafından yürüyüşe çantalı katılacak olan kişiler arandı.Polis ve çevik kuvvet de yürüyüş öncesi geniş güvenlik önlemi aldı. Yürüyüş nedeniyle bazı yollar polis tarafından kapatıldı. Öte yandan eylemcilerin hepsi siyah giyindi. Yürüyüşe katılan grup, güzergah üzerinde çift taraflı şerit çekerek, kendi güvenlik önlemlerini aldı. Yürüyüşte ‘Yastayız, isyandayız. Barış için ayaktayız.’ pankartları açıldı.

KARANFİL KOYDULAR

Yürüyüş, Sabri Yalım Parkı’nda son bulurken sürekli ‘barış, barış’ sloganları atıldı. Parkta patlamada ölen 97 kişinin isimleri tek tek anons edildi. Ölenlerin isimlerinin olduğu ve üzerinde ‘Unutmayağıcaz, unutturmayacağız’ yazılı dövizlerler, pankartların üzerine bırakıldı. Ardından siyasi parti ve mitingin öncüsü olan kurumların temsilcileri ölenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizlerin üzerine karanfil bıraktı.

OLAYSIZ DAĞILDILAR
Basın açıklaması yapan Yapı-Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal, “Böyle bir günde buluşmasaydık ama katil zihniyet seni her zaman kederde buluşturuyor. Korkmayacağız, yılmayacağız, affetmeyeceğiz. Ankara’ya gidenlerin tek talebi vardı. Barış istemek. Biz barış istemeye devam edeceğiz. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız.. 3 günden beri yastayız. Grev yaptık ve devam ediyoruz. Tüm işçileri, kamu çalışanlarını demokrasiye, barışçıl yarınlara sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. Ölenlerin anıldığı etkinlik, basın açıklamasının ardından sona erdi. Anma etkinliği olaysız bir şekilde son buldu.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki