Anayasa yapıcılar milletin düşüncelerini almalı

Anayasa yapıcılar milletin düşüncelerini almalı
18 Mayıs 2016, Çarşamba - 14:32

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın konuğu oldu.Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Kocaeli Kitap Fuarı önemli konukları ağırlamaya devam ediyor. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Kılavuz Gençlik Avlusunda “Said Halim Paşa: Çağları Aşan Tespitler” konulu söyleşi düzenledi. Bülbül Said Halim Paşa Kanunu Esasiye’yi çok ağır bir şekilde eleştirmiştir. Anayasa yapıcıların,  milletin düşüncesini almadan ve kendi pozisyonunu güçlendirmek için böyle bir yola çıktıklarını belirtmiştir. Bülbül, o dönemki anayasanın 1982 Anayasası ile aynı olduğunu ifade ederek kanunları değiştirmek ile toplumsal koşulların değişmeyeceğini ifade etti

SAİD HALİM PAŞA GENİŞ BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİPTİ

Bülbül, Said Halim Paşa’nın yaşadığı dönemin çok tartışmalı ve çekişmeli bir dönem olduğunu belirterek, “ Bizim medeniyetimizde batıda kaybolmak olgusu meşrutiyetten itibaren çok önemli bir unsur.  Osmanlı toprakları, harf inkılabından önce birçok şairin,  bilginin düşüncelerini yansıttığı topraklardı ama bu durum harf inkılabından sonra kaybolmuştur. Said Halim Paşa’nın konumu itibari ile geniş coğrafyada bilgi birikime sahipti“ dedi.

BÜLBÜL, “KOCAELİ KİTAP FUARI’NDAN ETKİLENDİM”

Said Halim Paşa’nın yüzyıl öncesi bir entelektüel olduğunu ifade eden Bülbül, “Eğer kültür ve medeniyetimiz yok olursa tüm değerlerimizde kaybolur. Yurt dışında yüz yıllık bir unutulmuşluk var. Çok yakın zamana kadar Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu yurtdışındaki Türk Dünyası’nın varlığından bile haberdar değildi. Bizler ve birçok sivil toplum örgütleri çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çok kısa zaman içinde bu yürüyüşümüz devam ederse tüm dünyada çok önemli yol kat edeceğiz “dedi.  Söyleşi sonrasında 8. Kocaeli kitap fuarını değerlendiren Kudret Bülbül, fuarı gördükten sonra çok etkilendiğini, bu tür organizasyonların kitap okumayı yaygınlaştırmak için önemli olduğunu ifade etti.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki