ANALAR AĞLAMASIN!

ÖZEL HABER - Çayırova'da okulların tatile girmesinden sonra çocukların bisikletleri ile yaptıkları hız denemeleri adeta kazaya davetiye çıkartıyorlar.
16 Haziran 2015, Salı - 17:10

VELİLERİ UYARIYORUZ ÇOCUKLARINIZA SAHİP ÇIKIN

Havaların ısınmasıyla kendini sokağa atan çocuklar, büyük bir tehlike atlatıyorlar. Hem trafikte sorun yaratan hem de kendi canlarını tehlikeye atan çocuklar, bisikletleriyle trafikte korku salıyor. 

Ara sokaklarda caddelerde yaşanan, görenler cadde esnaflarını da tedirgin ediyor. Çocuklar, arabalara aldırış etmeden yollarına devam ederken, onları gören sürücüler ise korna çalarak ikazda bulunuyor. Rüzgarın da vermiş olduğu etkiden dolayı sağa sola savrulan çocuklar, inat edip hiçbir şey yokmuş gibi davranarak bisikletlerini sürüyorlar.

ESNAF ve VATANDAŞ TEDİRGİN

Gazetemize açıklama yapan Çayırovalı duyarlı okuyucularımız; Çocukları gören vatandaşlar ise "Bu yollar E-5 trafiği gibi. Parklarda evlerinin önünde rahatlıkla bisikletlerini sürebilirler. Çocuklar trafiğin yoğun olduğu caddeleri seçiyorlar. Allah korusun başlarına bir şey gelirse ne olur?" diyerek düşüncelerini aktardılar.

Bisiklete binen çocuğunuzu kontrol altında tutun

İstatistiklere göre bisikletle meydana gelen ölümlerin yüzde 85′inin nedeni kafa travmalarıdır. Bisiklet kazalarının büyük çoğunluğu evin yakın çevresinde ve mahalle hudutları içinde meydana gelir. Yan yollardan veya mahalle aralarından anı caddeye çıkışlar 10 yaş altındaki bisikletli çocuk ölümlerinin yarısından fazlasının temelini oluşturur.

10-19 yaşları arasında meydana gelen ölümlerin yüzde 58′inin nedenleri arasında ise motorlu araç yollarına dönüşler ve girişler yer almaktadır. Bu nedenle ebeveynler bisiklete binen çocuklarını sürekli kontrol altında tutmalıdır.

Peki nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle bisikletin çocuğunuza uygun olduğundan emin olun. Çocuğunuza aldığınız bisikletin kullanıma hazır olduğunu gösteren ”test edilmiştir” etiketinin varlığını kontrol edin. Çok küçük ve büyük bisiklet güvenlik açısından risktir. Bu nedenle bisiklet boyunu kontrol edin. Çocuğunuzu bisiklete bindirin ve her iki ayak parmaklarının iki yandan da yere dokunduğundan emin olun. Bisiklette zil bulunmasının yaya kazalarını önleyeceğini 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki