AMAN DİKKAT DİYORUZ!

12 Ocak 2015, Pazartesi - 20:27

 

Çayırova’da Haftanın İlk Günlerinde Başlayan Fırtına ve Etkili Yağmur Etkisini Göstermeye Başladı. Vatandaşlarımızın Dikkatine Soba Zehirlenmelerine Karşı Önlemlerinizi Şimdiden Alın.

Soba zehirlenmelerine dikkat

Bölgede başlayan şiddetli yağışla beraber, şiddetli fırtına bölgede hayatı etkiledi. İşyerlerinin tabelaları uçtu. Zaman zaman şiddetini artıran fırtına dolayısıyla vatandaşlar sokaklara çıkamadılar. Mevsim kışa döndü, ülkemizde her sene çoğu ölümle sonuçlanan şofben, soba ve kombilerden kaynaklı zehirlenmeler açısından da riskli döneme girilmiş oldu. Karbonmonoksit zehirlenmelerini ve ölümleri önlemenin yolu ise birkaç basit tedbirden geçiyor.

 

SESSİZ KATİL FARK EDİLMİYOR
Yetkililer uyarıyor, odun ve kömür gibi yakıtlarda ortaya çıkan dumanın gözle görülür olmasının, daha çabuk tedbir almaya imkan verdiğini, ancak dumanları gözle görülemeyen doğalgaz ve LPG kullanılan cihazların daha fazla zehirlenme riski yarattığını belirtiyor. Karbonmonoksit zehirlenmeleri tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin bulunmaması nedeniyle fark edilmediği için “sessiz katil” olarak nitelendiriliyor. 

BACALARIN TEMİZLENMESİ ŞART

Tıkalı bacalarda duman çıkışının sağlanamaması nedeniyle karbon monoksit zehirlenmelerinin yaşandığını ifade eden yetkililer, baca temizliği ile olumsuz vakaların önüne geçilebileceğini belirtti. Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbon monoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybetmesine ve çıkan yangınlarda da milyarca liralık maddi zarar meydana gelmesinin önüne geçmek için baca temizliğinin yapılması şart.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki