Alikahya’da yıkım gerginliği: 5 yaralı

11 Mart 2015, Çarşamba - 00:58

 

İzmit Belediyesi’nin Alikahya’daki yıkımları devam ediyor. Alikahya Merkez Mahallesi Yörükler mevkiinde uzun zamandan beri imara açılmayan bölgelerde ev yapan vatandaşlar, alanın imara açılmaması nedeniyle mağdur oluyor

Bölgeye her türlü hizmeti veren ancak bir süre sonra gelerek bu evlerin ruhsatı olmadığı için yıkılacağını  tebliği eden belediye ekipleri,  Son olarak Şubat ayında Gazi Kemal Demir’in kendi arazisi üzerindeki ev inşaatını yıktı.  İzmit Belediyesi aynı bölgede 3  ayrı ev inşaatını yıkmak için  yine sabah 05:00 te  şafak operasyonu düzenledi. Belediye ekipleri  yüzlerce polisle beraber yıkıma gitti.

Cemil Çiçek, Ramazan Altun ve Ramazan Bingöl’ün evini yıkmak üzere gelen  İzmit Belediyesi ve çevik kuvvet polis ekipleri burada mahallelinin tepkisiyle karşılaştı. Evlerini yıktırmak istemeyen şahıslara ve komşularına destek vermes ile ortam bir anda gerildi. Polis ile vatandaşlar arasında arbede çıktı.  Çıkan olaylarda çok sayıda vatandaş hafif şekilde yaralanırken, 5 kişi de polis müdahelesi sonucu hastanelik oldu. Polis çıkan olaylarda biber gazı kullanırken olayda yaralanan  Hacer Keskin, Güleser Demir, Hamide Yıldız ve Mustafa Türkyılmaz çevre hastanelere kaldırıldı.

 

İzmit Belediyesi yıkım ekipleri 3 hanenin de bir kısmını yıkarak kullanılamaz hale getirdi ve daha sonra polis ekipleriyle beraber mahalleden ayrıldı. Yüz kadar ‘Çevik Kuvvet’ polisi, toma ve akrep aracıyla beraber mahalleye bir buçuk kilometre uzakta olan Çarşıbaşı Caddesi üzerinde nöbet tuttu. Mahalleli evleri yıkılan komşularına sahip çıkarken, çıkan olaylarda yaralılar kaldırıldıkları hastanelerden taburcu edildi. Evi yıkılan vatandaşlardan sara hastası Ramazan Altun da bir süre sonra kriz geçirdi. Sara krizi geçiren Ramazan Altun İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Olaylarda polisin plastik mermı kullanıldığı ileri sürüldü.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki