Ankara’da dev bir proje tasarlanıyor…

Gümüşhane ve Erzincan bölgesine yaptığı yatırımlarla tanınan, Akıllı Çiftlik Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Tanguroğlu tarafından başlatılan bu girişimle; tarım, eğitim, sağlıklı beslenme ve teknoloji bir araya geliyor. Kalkınma projeleri uzmanı, stratejist Emre Suer’in yönetiminde yürütülecek Akıllı Çiftlik girişimi için hazırlıklar yapılıyor. “Önce kadınlar ve çocuklar” sloganıyla yola çıkan bu girişimin hedefi, “doğayla konuşan, mutlu çocuklar” yetiştirmek.

 

Akıllı Çiftlik girişimi; anne ve babalar için, şehrin gürültüsünden uzak, etkin ve keyif verici natif bir yaşam alanı ve bilgi paylaşım platformu oluşturmayı, çocuğun çevresine duyarlı, fiziksel gelişimi sağlıklı, araştıran, sorumluluk alan, seçim yapabilen, paylaşımcı ve özgüvenli bir birey olarak gelişmesi için ideal bir ortam yaratmayı amaçlıyor.

 

Akıllı Çiftlik girişimi; eğitimi, sağlıklı yaşam, doğa ve çevre bilinci ile buluşturacak. Çocuklara; eğitim, en doğal hakları olan, öğrenme, gelişim ve doğal yaşam hakkını sunacak. Onları farklı alanlar ve konularda zenginleştirilmiş hareketli, renkli ve doğal bir yaşam ortamında ağırlayacak.

 

Akıllı Çiftlik’te; çocuklar eğlenerek öğrenecek, sağlıklı ve doğal yaşam hakkında önemli bilgiler edinecek. Çocukları; doğayla, kaliteli ve sağlıklı bir yaşamla tanıştırmayı hedefleyen bu çiftlikte tüm minik konuklara, belediyeler ve markalar tarafından özel olarak hazırlanan Beslenme Çantaları dağıtılacak.

 

Akıllı Çiftlik’in değişik alanlarına yayılacak keyifli Atölye Çalışmaları ile günün her saatinde küçük adaylarını bekleyecek. Özellikle okul öncesi eğitim ile 6-12 yaş grubuna yönelik olan bu mekân ve atölyelerde; akıllı ineklerden süt sağma kulübelerine, botanik ve hobi bahçesinden, yumurta toplama kümesinden, ördek ve kaz çiftliğine, doğa fotoğrafçılığından resim kursuna,  tiyatrodan illüzyona, müzikten sirk numaralarına kadar pek çok etkinlik yer alacak. Her gün farklı bir atölye çalışmasına katılabilecek olan çiftlik konukları ayrıca popüler sanatçılarla da tanışacak; Okuma Köşesi’nde öykü yazarlarıyla buluşacak, dilerlerse doğada uzun bir keşfe çıkacak ve bilimsel deneylere yönelebilecek ya da toprağı şekillendirebilecekler. 

 

Doğanın ve sağlıklı yaşam kavramlarının pozitif gücü ile çocukları ve anneleri birbirleriyle aktif ve birebir etkileşime yönlendirecek bir platform olmayı da hedefleyen Akıllı Çiftlik’te aynı zamanda; hamilelik, doğum, bebek, çocuk, sağlıklı yaşam, kadın sağlığı, beslenme ve diyet gibi konu başlıklarının incelendiği “workshop”lar da yer alacak.

 

Akıllı Çiftlik; doğanın eşsiz nimetlerinin arasında; tam pirinç, zeytinyağı, adaçayı, kekik, çiftlik yumurtası, çiftlik sütü vb. ürünlerin satıldığı “Akıllı Çiftlik Organik Ürünler Otağı” ile sağlıklı beslenmek isteyenlerin de uğrak yeri olacak.

 

Doğa-çevre-eğitim-sağlıklı yaşam kavramlarını buluşturma yoluyla, metropol yaşamının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasını, natif bir yaşam alanı ve eğitim modelinin oluşturulmasını hedefleyen Akıllı Çiftlik, bugünün bilinçli ebeveynlerini, geleceğin yaratıcı ve coşkulu dostlarını kucaklayacak. Çiftlikte çocuklar en doğal haklarına kavuşacak.

 

Ayrıntılı bilgi için www.akilliciftlik.com