Akar ve Işık’tan liman polemiği!

Akar ve Işık’tan liman polemiği!
13 Şubat 2016, Cumartesi - 00:41

CHP’li Haydar Akar’ın mecliste gündeme getirdiği Derince Limanı hakkında konuşan Bakan Fikri Işık, “Limanın büyümesi daha büyük gemilerin yanaşması için gerekli ve doğrudur” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, önceki gün yapılan meclis toplantısı sırasında Derince Limanı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundular. Genel kurulda ilk olarak söz alan CHP’li Akar, Bakan Işık’a Derince Limanı’nın özelleştirilmesi sonrasında açıklamalarını yeniden gündeme getirdi.

 

“SÖZÜNÜZDE DURUN”

Akar, “Bu özelleştirme ile birlikte 450 bin metrekarelik deniz dolgusuna izin verildi. Sizin, Büyükşehir Belediye Başkanının ve dönemin valisinin dolguya izin verilmeyeceği sözü vardı. Buna rağmen Gölcük tarafına 450 metre, kıyıya paralel olarak da 1 kilometrelik bir dolgudan bahsediyoruz. Bu alanın konteynır limanı olarak değerlendirileceği ifade edildi. Ayrıca LPG tankları ve diğer tehlikeli yakıtların tankları da burada yapılacak. Kente giren TIR sayısı yaklaşık 10 bin adet. Bu duruma nasıl izin veriyorsunuz?” dedi.

 

IŞIK’DAN DOLGUYA DESTEK

CHP’li Akar’ın sözlerine yanıt veren Bakan Fikri ışık ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Rastgele liman izni vermeyiz. Derince Limanı'nın ekonomisine uygun şekilde hizmet vermesini doğru ve gerekli buluyoruz.” Işık, “Her fabrikanın önüne bir iskele yapmasına karşıyız. Bu tavrımızı sürdürüyoruz, ama Derince Limanı’nda gerçekten limancılık hizmeti verilecek. Ayrıca orada dolum tesisleri falan değil, konteynır limanına yönelik bir çalışma var” dedi.

 

“LİMAN BÜYÜTÜLMELİ”

Bölgeyi iyi bildiğini belirten Işık, “Ben araziyi karış karış biliyorum. Şu anda, mevcut limanın hemen yanındaki atıl alanın doldurulması ve biraz daha uzatılarak büyük ölçekli gemilerin yanaşmasına da müsaade edilmesinin ekonomi açısından doğru bir yaklaşım olduğunu söylüyorum” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki