Akar, Spor Kulüplerinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Akar, Spor Kulüplerinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı
05 Mayıs 2016, Perşembe - 11:45

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, amatör spor kulüplerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı

 

Birçok kez Meclis kürsüsünden amatör spor kulüplerinin sorunlarını dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, vermiş olduğu kanun teklifi ve araştırma önergesinin gündeme alınması için tekliflerini CHP Grup önerisi olarak Meclis gündemine taşıdı. Konuşmasına amatör ligden profesyonel lige çıkan Kocaelispor’u kutlayarak başlayan Akar, Kocaelispor’un başarılarını anımsatarak bugün gelinen nokta da köklü kulüplerin maddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ve Meclis olarak yapılacak yasal düzenleme ile bu kulüplerin rahatlatabileceğini belirtti.

 

DESTEK YETERSİZ

Ülkemizde 13 bin 867 amatör spor kulübünün olduğunu belirten Akar, 3 milyon 700 bin sporcunun yetersiz olduğunun altını çizerek diğer ülkelerdeki uygulamalara ve kulüplere dikkat çekti.  Akar, Fransa’da 165 bin, Hollanda ise 36 bin spor kulübünün olduğunu ve bu ülkelerde 1 spor kulübüne 333 kişi düştüğünü ancak ülkemizde bu sayısının 6 bin 430 kişiye 1 spor kulübü olmasının amatör spor kulüplerine yeterince destek verilmemesinden kaynaklı olduğunu söyledi.

 

TEKLİFİM ORTADA

24. Dönem’de vermiş olduğu ve amatör spor kulüplerin ekonomik sıkıntılarını çözecek olan kanun teklifini bu dönemde tekrar gündeme getirdiğini belirten Akar, önceki dönem maliye bakanı ve spor bakanı ile bu konuda mutabakat sağlandığını ancak yasalaşamadığının altını çizerek AKP Grubu’ndan bir an önce yasalaşması için destek istedi. Akar’ın konuşmasına yerinden müdahale eden AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, kanun teklifine destek vereceklerini belirtirken Akar’ın araştırma önergesinin AKP oyları ile reddedilmesi de dikkat çekti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki