Akar; Kocaeli De 115 Bin Kişi İndirimli Ve Ücretsiz Taşınıyor

Akar; Kocaeli De 115 Bin Kişi İndirimli Ve Ücretsiz Taşınıyor
07 Nisan 2016, Perşembe - 11:11

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar AKP’nin 2014 yerel seçimleri öncesi çıkarttığı 65 Yaş’ın ücretsiz taşınmasına ilişkin yasa için “AKP kuyuya taş attı 40 yönetmelik değişikliği de işe yaramadı”dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Minibüsçülerin sorunlarının Araştırılmasına ilişkin Meclise önerge verdi. Akar önergesinde genel olarak Minibüsçülerin birçok sorunla başbaşa kaldığını belirtirken 65 Yaş ve üstünün ücretsiz taşınmasına ilişkin yasayı sert sözlerle eleştirdi.
Akar, yaşanan sürece dikkat çekerek “AKP 2014 Yerel seçimleri öncesi 4 Mart 2014 tarihinde bir yönetmelik çıkartıyor ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız bundan sonra toplu taşımada ücretsiz taşınacak diyerek oy avcılığına kalkışıyor. Ancak beceriksiz ve plansız bir şekilde çıkarılan yönetmelik maalesef iki yıldır hala sorunlu bir şekilde duruyor.” dedi.

KOCAELİ DE 115 BİN KİŞİ İNDİRİMLİ VE ÜCRETSİZ TAŞINIYOR

Akar, Minibüs esnafının zaten bir çok sorunla başbaşa kaldığının altını çizerek ülkemizde yaklaşık 300 bin kişi bu işi yapıyor ve aileleri ile beraber 1 milyon 200 bin kişi ekmek yiyor, mazot pahalılığından 10 numara yağ yakmak zorunda kalıyorlar, herhangi bir ÖTV KDV indirimleri yok, yüzbinlerce kişiyi ücretsiz ve indirimli taşıyorlar bir nevi kamu hizmeti de yapıyorlar. Ancak AKP seçim öncesi oy avcılığı için bir yönetmelik çıkararak Türkiye de 6,5 milyon Kentimizde de yaklaşık 150 bin 65 yaşve üzerindeki vatandaşımız var, bu esnafımız sadece bir günde engelli, öğrenci, öğretmen, gazi, emniyet mensubu gibi toplam 115 bin kişiyi indirimli ve ücretsiz taşıyor. Devlet yönetmelik çıkarıyor, ücretsiz taşıyacaksınız diyor ve kenara çekiliyor bu kabul edilmez” dedi.

SOSYAL DEVLET HİZMETİNİ İŞKENCEYE ÇEVİRDİLER

Milletvekili Akar, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız tabiki sosyal devlet olma gereği olarak ücretsiz toplu taşımadan yararlanmalıdır. Bu bir lütuf da değildir, ancak Devlet bunu sadece minibüsçünün sırtına yükleyerek taşıyacaksın diyemez dedi.

Akar yaptğı açıklamada ve önegesinde şunları belirtti; “2014 yılında 2013 yılında çıkarılan yasanın gereği olarak bir yönetmelik çıkarılıyor. Vatandaşlarımız ve minibüs esnafı karşı karşıya getiriliyor. O gün çıkıp söyledım Meclis de; “Böyle olmaz bunun bir plan, program içerisinde profosyonelce ve ilgili kurumların katılımı ile olması gerekiyor” ancak AKP seçim telaşı ile çıkarttı. Sonra ne oldu olmadı bunu değiştirelim Devlet desteği verelim diyerek 7 Nisan 2015 de bir yönetmelik daha çıkarıldı. Peki sonra ne oldu yönetmelik de belirtilen 6 ay sonra ilgili Bakanlıklar esasları belirleyecekti. Ancak 7 Ekim 2016 da süre doldu Bakanlıklardan çıt yok, sonunda 6 Ocak 2016 da bir yönetmelik daha esaslar belirlendi. 

Peki şu anda ne oldu ödemeler yapılmamış hala ortada muallaklar. Bu kadar beceriksiz olunmaz Devlet böyle yönetilmez, madem sizler beceremiyorsunuz, gelin hep birlikte sadece bu sorunu değil Minibüs esnafının tüm srounlarını ve çözüm yolları araştıralım. Profosyonelce ve ilgili kurumların da katılımı ile çözelim” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki