Akar; Fişleme Yasasına Dönüştü

Akar; Fişleme Yasasına Dönüştü
29 Mart 2016, Salı - 12:25

TBMM'de uzun süredir gündemde olan ancak bir türlü yasalaşamayan 'Kişisel Verilerin Korunması'na ilişkin yasa muhalefetin tüm tepkilerine rağmen Meclis'ten geçti.

 Konuya ilişkin CHP grubu adına söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yasada ufak değişikliklerin yapıldığını ancak amacın vatandaşı fişlemek olduğunu belirtti.
Kanunun yasalaşmasının önemli olduğunu söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, "Evet, bu kanunun çıkması gerekiyordu. 30 ülkede bu kanunun çıkmasıyla ilgili bir mutabakat vardı ve hepsi kanunlaştırdılar. 30 ülkeden kanunlaştırmayan sadece biz vardık, 29 ülke kanunlaştırmış, bir tek Türkiye kanunlaştırmamıştı. Çıkmalı mıydı? Evet, çıkmalıydı. Çünkü, şimdiye kadar hem kamuda hem özelde kişisel verilerimiz bir hukuk ortamı olmadan, hukuksuzluk altında istedikleri gibi işlenebiliyor, istedikleri gibi de pazarlanabiliyordu. Şimdi, bu kanunla bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Veri sorumluları var, veri giriş sorumluları var, bunların cezai yaptırımları var. Aynı, İş Güvenliği Kanunu'nda olduğu gibi, bu veri sorumlularının ve veri girişçilerinin bağlı oldukları kurumlarla ilgili çok cüzi miktarlarda para cezaları var, yaptırımlar var. Bu da özellikle özel sektörde bunların paylaşılmasının önüne geçemeyecektir" dedi.
FİŞLEME YASASINA DÖNÜŞTÜ
CHP'li Akar, kanunun AK Parti eliyle amacından çıktığını belirterek şunları söyledi; "Görünen şu ki, siz iki yıllık bir süre kazanmaya çalışıyorsunuz bununla çünkü iki yıl size yetecektir yeni bir düzenlemeyi getirene kadar ve iki yıl içerisinde de insanları yeterince fişleyeceksiniz. İnsanların bu verilerinin kaydedilmesi gereksiz olmasına rağmen, bu fişleme yöntemini kullanacaksınız."
VERİLER ÇALINDI
Akar sözlerinin sonunda AK Parti milletvekilleri ve hükümeti uyararak, "Sanal ortamdaki problemleri çözmeden, siber güvenlikle ilgili tedbirleri almadan sizin bu kanunu çıkarmanız hiçbir şey ifade etmez. Niye etmez? Geçen gün Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki veriler çalındı. Onunla ilgili de açıklama yaptılar, 'Eski veriler' dediler. Ya, verinin eskisi, yenisi olmaz, veri veridir. Eskisi de benim bütün bilgilerimi muhafaza ediyor, yenisi de bütün bilgilerimi muhafaza ediyor. Bunun altında yatan temel gerçek, devlet kurumlarında hatta özel sektörde de siber güvenlikle ilgili yeterli önlemlerin alınmamış olmasıdır" ifadelerini kullandı. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki