Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eski AK Partili başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun danışmanı olan Nermin Tol, Kazdağları için ‘Kazdağları’nda umut yeşertmeye devam’ sloganıyla TEMA’nın başlattığı imza kampanyasına destek oldu

Çanakkale Kirazlı'da siyanürlü altın madenini durdurmak için imza kampanyası başlatan TEMA Vakfı, madenin durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdu. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna aykırı olarak hareket eden işletmenin bugüne kadar 195 bin ağacı kestiğini bildiren TEMA Vakfı, bu sayının doğrulanmasını için başvurduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda cevap bekliyor. Ama bu süreçte boş durmayan TEMA, ‘Kazdağları’nda umut yeşertmeye devam’ sloganıyla başlattığı kampanyada şimdiye kadar 500 bin imza topladı. Bu kampanyalar mücadeleler devam ederken Kocaeli’den de birçok ses yükseldi.

 

FARKLI BİR TAVIR

Ancak yükselen sesler hep muhalif kesimlerden oldu. Şimdiye kadar hiçbir AK Partili yönetici yahut partili Kazdağları için bir açıklama yapmadı. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun danışmanı olan Nermin Tol, bugün dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde eski danışman olan ve TEMA Vakfı’nın Kocaeli’de ismi olan Tol, soysal medya hesabından ‘Kazdağları’nda umut yeşertmeye devam’ sloganıyla TEMA’nın başlattığı imza kampanyasını paylaştı. Uzun süre AK Partili bir başkanın ve yöneticilerin yanında yer alan Tol’un herkesten farklı bir tavır takınması ise dikkatlerden kaçmadı.