~~2019 Yerel seçimleri yaklaştıkça Gebze siyaseti de hareketlenmeye başladı. AK Parti İlçe Başkanı irfan Ayar’ın ‘mevcut belediye başkanımız var’ açıklamasından sonra aday adayı olmayı düşünen partililer net bir gelişme beklemeye başladı.

Mevcut ve önümüzdeki dönem için favori gösterilen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in önümüzdeki dönemde devam edip etmeyeceği yönündeki gelişme akabinde çok sayıda ismin aday adaylığını açıklayacağı tahmin ediliyor.  İşte o isimlerden öne çıkanlar:

Mehmet Ali Okur kimdir?
AK Parti Kocaeli Milletvekilliği yapan Mehmet Ali Okur, eski Gebze’de (Darıca-Çayırova-Dilovası Gebze’ye bağlı olduğu zamanlar) AK Parti ilçe başkanlığı görevini üstlenmiştir. Milletvekilliğinden sonra parti tarafından sürekli aktif görevlere getirilen Okur’un Gebze teşkilatları üzerindeki etkisi eskisi kadar olmasa da AK Parti Genel Merkezi tarafından sevildiği ve ihtimaller dâhilinde olduğu konuşuluyor.

İbrahim Pehlivan kimdir?
Geçmiş dönem Darıca ve Gebze Belediye Başkanlığı yapan İbrahim Pehlivan’ın her seçim döneminde olduğu gibi bu dönemde de ortaya çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yine her seçimden önce AK Parti’de ciddi bağlantıları olduğuna yönelik dedikodular çıkan Pehlivan’ın seçimlerden sonra ortalıkta görülmemesi de dikkatlerden kaçmıyor.

Hasan Soba kimdir?
AK Parti Gebze’de bir dönem önce ilçe başkanlığı yapan Hasan Soba, dönemini siyasi başarılarla taçlandırmıştı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ve öncesinde FETÖ/PDY ile vermiş olduğu eforlu mücadele ile bilinen Soba, genç ve dinamik yapısı ile ön plana çıkıyor. İlçe teşkilatları ile bağlarının kopmadığı da bilinen Soba’nın aday adayı olup olmamasının talep doğrultusunda olacağı tahmin ediliyor.
 
Engin Güzel kimdir?
Dört senedir Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yardımcılığı görevini sürdüren Engin Güzel, geçtiğimiz günlerde görevinden istifa ederek yerel seçimler için aday adayı olacağını açıklamıştı. Net şekilde aday adaylığını açıklayan nadir isimlerden olan Güzel’in gençlik kolları ve partinin önde gelenleri tarafından sevildiği biliniyor. Parti’nin aday olarak gösterip göstermeyeceğine yönelik ise hiç kimse net bir yorum yapmıyor.Güzel iddialı isimlerden olduğu soyleniyor.

Recep Kaya kimdir?
Siyasi tecrübesi ve duruşu ile kısa AK Parti Gebze’nin kısa sürede “ağabeyi” konumuna gelen Recep Kaya’nın da bu dönemde aday adayı olacağı tahmin ediliyor. Milli görüş kökenli olan Recep Kaya; Saadet Partisi ve HAS Parti’de ilçe başkanlığı görevini üstlenmişti. Geçtiğimiz dönemde AK Parti Gebze yönetiminde yer alan Kaya’nın teşkilat ile bağlarının sağlam olduğu biliniyor Doğru bildiği yolda taviz vermeyen yapısı ile özellikle gençlerden oluşan ciddi bir kitlenin gönlünde taht kurduğunu da net şekilde söyleyebiliriz.

Eyüp Ayar kimdir?
AK Parti Kocaeli’de iki dönem milletvekilliği yapmış olan Eyüp Ayar, şu anda siyasi olarak hiçbir görevi olmasa da aktif olarak sürekli sahada olması ile biliniyor. AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar’ın ile yakın gösterilen Eyüp Ayar’a bu yakınlık iyi mi kötü mü yansır net olarak kestirilemiyor. Her ne kadar olumsuzluklar görülse de AK Parti’de önemli görevler üstlenen Ayar’ı da favoriler listesine yazıyoruz.


Abdullah Yağcı kimdir?
Geçtiğimiz yıllarda, Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev sürdüren Abdullah Yağcı kendini kamuoyuna sevdiren isimlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Birkaç yıl önce Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen iş teklifi ile Ankara’ya giden Yağcı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde İkmal Müdürlüğü görevine getirildi. Burada bulunduğu süre zarfında kurmuş olduğu ilişkileri göz önünde bulundurarak ismini favoriler arasına rahatlıkla koyabiliyoruz.
 
İsmail Keskin kimdir?
Aile olarak Gebze’ye ciddi katkı sağlayan, Penirci Baba ve Netba firmaları ile bölgede marka değeri ve istihdam oluşturan ‘Keskin’ ailesinin bireyi olan İsmail Keskin parti içinde uzun yıllar çalıştı. Hemen her dönem aday adaylığını açıklayan Keskin’in şuana kadar değerlendirilmemesi bundan sonra değerlendirilmeyeceği anlamına gelmiyor. Keskin, her zaman favoriler arasında olan isimlerden birisi