İçişleri Bakanlığının talimatı ile Kocaeli Valiliğinde hizmet veren Açık Kapı Projesi, Gebze ve Darıca Kaymakamlıklarında da vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulan Açık Kapı Projesi, Gebze ve Darıca dahil olmak üzere Kocaeli'deki 7 ilçede hizmet vermeye başladı.

AÇIK KAPI PROJESİ NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının temel amacı; güleryüz, iyi niyet ve insancıl yaklaşımlarla vatandaşların sorunlarının çözümünde onlara yardımcı olmak, onların mutlu, rahat ve sorunsuz bir hayat yaşamaları için içine düştükleri sıkıntı ve açmazları ortadan kaldırmak amacıyla işbirliği içinde çalışmaktır.Bu amacın gerçekleşmesi noktasında sorunlarına çözüm bekleyen vatandaşların değişik yerlerdeki kurumlara gitmek suretiyle hem zaman kaybı yaşamamaları, hem de sorunlarının tek elden, tek yerden ve ivedilikle çözümü için Açık Kapı (Milletin Kapısı)vatandaşlarımızın başvurularını alıp, sonuçlandırmaya devam etmektedir.

 Bu bağlamda,  Kocaeli Valiliğinde 4 Ocak 2018 tarihi itibariyle hizmete sunulan  Açık Kapı Birimine bu güne kadar bin 277  vatandaş başvuruda bulunmuştu. Elektronik ortamda alınan başvurular ilgili kurumlara yönlendirilmekte ve 7 iş günü içerisinde vatandaşlar bilgilendiriliyor.

MOBİL VE E-DEVLETTEN BAŞVURU
 
Valilik ve Kaymakamlık binalarının giriş katında bulunan karşılama bankolarında, halkla ilişkiler konusunda eğitimli personel tarafından sözlü ya da yazılı olarak başvuruları alınıyor. İsteyen  vatandaşlar www.acikkapi.gov.tr internet sitesi, Açık Kapı mobil uygulaması veya E-Devlet üzerinden elektronik olarak başvuru yapabilmektedir.