ABD büyümesi doların ipini çekti

ABD'de açıklanan ilk çeyrek büyüme verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından dolar/TL gerilerken, BIST 100 endeksi yükseldi.
29 Nisan 2015, Çarşamba - 21:35

ABD büyüme verilerinin ardından dolar düştü, borsa yükseldi

Güne 2,6584 seviyesinden başlayan dolar/TL, gün içinde en yüksek 2,6732'ye yükseldikten sonra ABD verilerinin ardından düşüşe geçerek 2,6526'ya kadar geriledi.

ABD ekonomisi ilk çeyrekte, yüzde 1 olan beklentinin belirgin altında yüzde 0,2 büyürken, dolar küresel piyasalarda değer kaybetti, ABD 10 yıllık tahvil faizinde düşüş görüldü. Dolar endeksi 95,453 seviyesine gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,04'ten yüzde 2,01'e indi.

 

İkinci seansa yatay bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi, ABD verilerinin ardından yükselişe geçerek yüzde 0,40 primle 86.670 puana kadar çıktı. Endeks, şu dakikalarda kazançlarının neredeyse tamamını geri vererek 86.200 puanın hemen üzerinde dengelenmeye çalışırken, dolar/TL'de tekrar 2,6650 seviyelerine çıktı.

 

Analistler, ABD büyüme verisinin beklentilerin altında kalmasının piyasalara etkisinin, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı nedeniyle sınırlı kaldığını belirtiyor.

Teknik olarak endekste 87.500'ün direnç, 85.000'inin ise destek olarak izleneceğini dile getiren analistler, dolar/TL'de ise sırasıyla 2,6520 ve 2,64 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

 

Dün başlayan ve bugün sonlanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı kararları TSİ 21.00'de açıklanacak.

Karar sonrası Fed Başkanı Janet Yellen'in basın toplantısı düzenlemeyeceği duyuruldu.

 

ABD'de büyüme beklentinin altında kaldı

ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 büyüyerek beklentilerin altında performans gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı öncü verilere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 0,2 arttı. Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,2 olarak gerçekleşen büyüme verisine ilişkin ilk çeyrek beklentisi ise yüzde 1 artış yönündeydi.

 

Hız kesen büyümede artan dış ticaret açığı ve azalan kamu harcamaları önemli rol oynadı. Verilere göre, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 4,5 artan ihracat, 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 7,2 azaldı, ithalat ise yüzde 1,2 yükseldi. İlk çeyrekte federal hükümet harcamalarındaki artış yüzde 0,3 ile sınırlı kalırken, yerel yönetim harcamalarının yüzde 1,5 gerilediği bildirildi.

 

Veriler, ayrıca GSYH fiyat endeksinin yüzde 0,5 artış beklentisinin aksine yüzde 1,5 azaldığını ortaya koydu. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) yüzde 1,9 ile beklentinin üzerinde artarken, değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek PCE fiyat endeksi de yüzde 0,9 artışla beklentinin hafif üzerinde gerçekleşti.

Uzmanlar, hız kesen büyümeyi güçlenen dolar, düşen petrol fiyatları ve zayıf küresel ekonomiye dayandırırken, ekonominin yılın bundan sonraki döneminde toparlanacağı öngörüsünde bulunuyor.

 

ABD ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,9 daraldıktan sonra ikinci ve üçüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 5 büyüyerek son 11 yılın rekorunu kırmıştı.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) ise son açıkladığı projeksiyonlarla bu seneye ilişkin büyüme beklentisinin üst sınırını yüzde 3'den yüzde 2,7'ye çekmişti.

Fed'in bugün sona erecek nisan ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının karar metninde yavaşlayan ekonomiye odaklanılması bekleniyor. FOMC kararları TSİ 21.00'de açıklanacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki