550 gram bebek kalp ameliyatı oldu

01 Ocak 2016, Cuma - 17:49

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, anne karnında kalp ve vücut arasında dolaşımı sağlayan damarın doğumdan sonra kapanmadığı tespit edilen 550 gram ağırlığındaki prematüre bebeğe, kalp ameliyatı yapıldı.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, 23 haftalıkken prematüre olarak doğduktan sonra akciğer yetersizliği nedeniyle solunum cihazına bağlanan bebek, bir ay yeni doğan yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak takip edildi. Yapılan ekokardiyografide, 550 gram ağırlığındaki bebeğin anne karnında kalp ve vücut arasında dolaşımı sağlayan damarının doğumdan sonra kapanmadığının tespit edildi.Söz konusu damarın kapatılması için defalarca uygulanan ilaç tedavisine cevap alınamaması üzerine damarın ameliyatla kapatılması karar verildi.  Bebek için hayati önem taşıyan ameliyat, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Omay ile Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalından Doç. Dr. Tülay Hoşten'den oluşan bir ekip tarafından yapıldı.

KİLOSU NE OLURSA OLSUN
Açıklamada görüşlerine yer verilen Omay, anne karnında kalp ve vücut arasında dolaşımı sağlayan damarın doğumdan sonra kapanması gerektiği ancak bebeğin erken dünyaya gelmesi nedeniyle açık kaldığını belirtti. Bu açıklıktan dolayı vücuda gitmesi gereken temiz kanın bir kısmının akciğerlere gittiğini, akciğer tansiyonunun yükselmesine ve kalbin daha fazla çalışarak yorulmasına sebep olduğunu ifade eden Omay, şöyle devam etti: "Söz konusu durum, bazen normal doğmuş bebeklerde görülebilir. Çocuklarda bu ve benzeri ameliyatları, kilosu ne olursa olsun artık Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapabiliyoruz. Bu tür ameliyatların başarısı, sadece cerrahi ekibe bağlı değil. Asıl bu hastaların problemlerinin tespit edilmesi, doğumdan sonra ameliyata kadar yaşatılması ve ameliyat sonrası yoğun bakımı çok daha önemlidir." Bebeğin ameliyatın ardından kilo aldığını aktaran Omay, "Hastanın tanısının konması ve takibinde birlikte çalıştığımız çocuk kardiyoloğu Doç. Dr. Murat Deveci ve yenidoğan yoğun bakımının hocaları Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Doç. Dr. Ayla Günlemez ve ekibinin sonsuz desteklerini aldık" görüşünü kaydetti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki