Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Alanın bir kısmını içine alan ve bir kısmı da denizde kalan 500 bin metrekare alanın imar planını değiştirdi. 50 yıldır sürekli dava konusu olan alandaki sorunu çözen Büyükşehir aynı zamanda 70 milyon lira ödemekten kurtuldu

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 93 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık etti. Toplantıda halk ekmek sistemin kurulması dışında İzmit Sanayi Mahallesi’nde Uluslararası Fuar Alanın bir kısmı ve arka bölgesinde deniz içine kadar olan 500 bin metrekare alanda 50 yıllık imar problemi çözüldü. Alanın imar değişikliği yapılarak hem park alanı olan bölge rekreasyon alanı oldu hem de belediye 70 milyonluk kamulaştırmadan kurtuldu.

 

HALK EKMEK İÇİN YETKİ VERİLDİ

Mecliste Halk Ekmek sisteminin oluşturulması için Fırıncılar Odası ile protokol yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Encümen’e yetki verilmesi teklifi meclisten komisyona gönderilmeden geçti. Konu ile ilgili bilgi veren Büyükakın, “İlçe belediyeleri de kendi meclislerinde halk ekmek uygulamasını geçirerek bunu geliştirmeleridir. Gebze, Körfez ve Darıca’da zaten bu uygulamalar var. Fırıncılar bu işin yükünü çeksin. İmalatı yapsınlar, elemanlarını koysunlar, biz de ekmek üretmekle uğraşmayalım.

 

CHP DESTEK VERDİ

Biz belediye olarak satış noktalarını yapacağız. Gelen teklifin konusu yer tahsisi için bana ve Encümen’e yetki verilmesidir. Tüm ilçelerde yaparsak anlamlı olur. Kenttin genelinde bu uygulamayı yapabiliriz. Bakkal esnafını da dikkate alarak çalışma yapacağız” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve grup üyeleri destek verdi. Aynı zamanda fiyat çalışması ile ilgili mecliste grup başkanvekilleri tarafından Fırıncılar Odası ile çalışma yapılacak.

 

500 BİN METREKARE ALAN

Büyükşehir Meclisinde 1960 yılında tapulama işlemi yapılan, bir kısmı Uluslararası Fuar alanında kalan ve bir kısmı da fuarın arkasında denizde kalan 500 bin metrekare alan ile ilgili imar değişikliği yapıldı. 1960 yılında tapulanan araziler o dönem denizin içinde değildi ancak yıllar sonra suyun hareketleri ve derenin yön değiştirmesiyle birlikte su altında kaldı. Bunun üzerine 1976-1978 yıllarında bu bölgede parseller toplanıyor. 1960 yılında parsellerle açılan dava nedeniyle toplama işlemine mahkeme 1979 yılında şerh koyuyor.

 

İMAR PLANINI DEĞİŞTİRDİ

Ardından 1995 yılında dönemin belediyesi bölgede şuyulandırma yapıyor ve belediyenin denizde kalan arazilerini deniz dışına alıyor, vatandaşın parselini ise deniz içine alıyor. Böylece yeniden bir dava açılıyor ve dava 2014 yılında sonuçlanıyor. 1976-1978 yıllarında yapılan kamulaştırmalarda hak sahiplerine kamulaştırma bedelleri de ödeniyor. Bu durumda belediye yeniden devletin bir kamulaştırma bedeli ödememesi için imar değişikliği yaptı.

 

70 MİLYONU KURTARDI

50 yıldır sürekli dava konusu olan ve çözülmeyen bölgedeki hak sahipliği sorunu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi imar değişikliği yaparak bölgeyi park alanı olmaktan çıkarıp rekreasyon alanı haline getirdi. Konu ile ilgili mecliste bilgi veren Başkan Büyükakın, “Bu bölgede 50 yıldır devam eden sorunu bu imar değişikliği ile çözdük. Biz bu bölgede yaklaşık 70 milyon lira üzerinde bir kamulaştırma yapmak zorunda kalmamak için bu değişikliği yapıyoruz” dedi.