4/B’li sağlık çalışanları acele etmemeli

03 Aralık 2015, Perşembe - 12:23

Türk Sağlık- Sen Başkanı Ömer Çeker, “4/B’li sağlık çalışanlarının SGK primleri için  Malum-Sen’de pembe bir tablo çizmeye başlamıştır.4/B’li sağlık çalışanlarına tavsiyemiz Yargıtay 10. Dairenin kararını beklesinler” dedi.Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi, Türk Büro-Sen ile birlikte 15 Ocak 2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarından kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi ile ilgili açılan davalar için ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Türk Sağlık-Sen şube binasında yapılan basın açıklamasına Türk Büro-Sen Başkanı Rıfat Oypan, Türk Sağlık Sen Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ovalı, Türk Sağlık-Sen Sendika Danışmanı Erol Kalemer ve Türk Büro-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Ardıç katıldı. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “15 Ocak 2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının SGK primlerini Malum-Sen’de bu işi araştırmadan bundan nemalanma yolunu seçerek çalışanlara pembe bir tablo çizmeye başlamıştır. Türk Sağlık-Sen olarak bu aşamada tavsiyemiz 21. Daire’nin kararını bir kenara bırakıp,  Yargıtay 10. Dairenin kararını beklesinler” dedi.

MALUM-SEN DEVREDE
Yapılan basın açıklamasını Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer ÇEKER gerçekleştirdi. Açıklamasında Çeker, “ 15 Ocak 2012 tarihinden önce 4/B pozisyonunda görev yapan sağlık çalışanlarından kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi gerekiyordu. SGK ise bu konuda kesintilerin iade edilmeyeceği bildirmişti. Konunun hassasiyeti açısından sendikamız tarafından bir dava açılmış olup dava Yargıtay’a 10. Dairede karar aşamasına da gelmiştir. Biz bu konu üzerinde çalışanların herhangi bir hak kaybına veya zarara uğramaması için konunun üzerinde titizlikle durup ve tüm hesaplamaları yaparken Yargıtay 21. Dairede verilen olumlu bir karar üzerine Malum- Sen çalışanlardan dilekçe toplamaya, avukatlarla çalışanları bir araya getirmeye başlamış ve Kuruma dilekçe vermek için çalışanlardan vekalet toplamaya başlamıştır.

NİYETLERİ BAŞKA
Konu ile ilgili mağdur çalışan sayısının çok olması ve Yargıtay’ın bir dairesinin böyle bir karar vermesi avukatlarında tabiri caizse iştahını kabartmış. Malum-Sen’de bu işi araştırmadan bundan nemalanma yolunu seçerek çalışanlara pembe bir tablo çizmeye başlamıştır. Burada özellikle bu konudan mağduriyete uğrayan, kendisinden kesinti yapılan çalışanlara seslenmek istiyorum şu aşamada “paranızı alacaksınız başvurunuzu yapın, davanızı açın” diyenlere sakını itibar etmeyiniz. Çünkü onların niyeti başkadır. Onlar sağlık çalışanlarının sendikası olmak yerine Avukat-Sen gibi davranmaktadırlar.  Dava açıp kaybedilirse bilirkişi, vekalet ücretleri gibi masraflarla 2 bin TL’nin üzerinde cebinizde para çıkar. Şimdi dava açanlar o vakitte bu sizin tercihinizdi derler.

YARGITAY KARARINI BEKLESİNLER
Türk Sağlık-Sen olarak bu aşamada tavsiyemiz Yargıtay 10. Dairenin kararının beklenmesidir. 10. Dairenin  yargı yolunun idari yargı olduğu yolunda bir karar vermesi halinde, şu an için başvuru yapanlar, 60 günlük başvuru ve 60 günlük dava açma süresi konusunda sıkıntı yaşayacaklardır. Şayet Yargıtay 10. Dairesinden yargı yolunun adli yargı yani iş mahkemeleri olduğu yönünde  bir karar çıkması halinde ise zaten geriye dönük 10 yıllık alacak zaman aşımı olduğu için her hâlükârda başvuru yapabileceklerdir. Bu nedenle ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin iadesi konusunda mağduriyeti olan tüm çalışanlar acele etmemeli, Yargıtay’ın tüm kararlarını bekleyerek yeni mağduriyetler yaşamaktan kurtulmalıdırlar” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki