30 bin öğretmenin ataması yapıldı

10 Şubat 2016, Çarşamba - 14:09

Milli Eğitim Bakanlığınca 30 bin kadro için öğretmen ataması, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 104 branşa 30 bin öğretmenin atamasını yaptı.
 
MEB Şura Salonu'nda düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı.
 
Törende bir konuşma yapan Erdoğan, yeni atamalarla öğretmen sayısının  923 bine çıkacağını söyledi.
 
Atamaların 121 bin kişi içinden yapılacağını aktaran Erdoğan, eğitim sisteminde "büyük bir devrim" gerçekleştirdiklerini kaydetti.
"EKSİK VAR, DEVASA SORUN YOK"
 
Artık her ilde bir üniversite olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, "Bugün kimse ülkemizde eğitim altyapısıyla ilgili can alıcı bir sorundan bahsedemez. Eksiklerimiz var ama devasa sorunlarımız yok. Bundan sonra eğitimin kalitesini yükseltmeye odaklanmalıyız. Bakanlık müfredatı elden geçirip sadeleştirme çalışmasını başlattı" diye konuştu.
 
"ÖĞRETMENLİK ADANMIŞLIK İSTER"
 
Erdoğan, "öğretmenliğin adanmışlık isteyen bir meslek" olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:
 
"Siz şu anda işsiz kaldım, maaş temin edeceğim bir işe gireceğim diye yola çıktım diyorsanız yanlış. Sizleri bir nesli yetiştirmeye kendini adamış muallimler olarak görüyoruz.
 
Öğretmenlik herhangi bir istihdam alanı olarak görülecek bir meslek değil. Bir takım işler var herkes yapabilir ama öğretmenlik öyle değil. Öğretmenlik sevmezseniz çekilecek bir kahır değil. Öğrencilere ne kadar yüksek standartlı eğitim verirsek hedeflere o derece yaklaşırız.
 
 
"HEMEN BATI'YA NASIL GELİRİM TELAŞI YANLIŞ"
 
Kurada Güneydoğu'ya, Doğu'ya çıktı. Hemen Batı'ya nasıl gelirim?' Bunun telaşı içine
kapılanlar varsa yine yanlış, olmaz. Biz şuna inanacağız. 780 bin kilometrekare ile bu topraklar bizim vatanımızdır. Sıkıntılı yerler var, doğru. İşte bak o sıkıntılı yerlerde şu anda bu kadar şehitler veriyoruz değil mi? Niye veriyoruz, bu toprakları yeninden vatan yapabilmek için veriyoruz.
 
Bu toprakları kimseyle paylaşmayız. Birlikte bu kararlı yürüyüşümüzü sürdürmemiz lazım. Yavrularımızı alacaksınız ve nakış işler gibi işleyeceksiniz ve yarının dünyasını sizler oluşturacaksınız."
 
 
ATAMALAR ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILDI
 
Erdoğan, konuşmasının ardından butona basarak elektronik ortamda yapılan atama işlemini başlattı.
  

 

En çok atamanın gerçekleşeceği branşlar;

 

Bilişim Teknolojileri (1208), 

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (2818),

 

Fen Bilimleri/Fen ve Teknolojileri (1406),

 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği (2014),

 

İngilizce ( 3124),

 

Matematik (1052),

 

Okul Öncesi (1830),

 

Rehberlik (1620),

 

Sınıf öğretmenliği (3292),

 

Türk Dili ve Edebiyatı (1050),

 

Türkçe öğretmenliği (1511).

 

ÖĞRETMEN ATAMASI BAŞVURU ŞARTLARI

 

Öğretmen ataması başvurusunda bulunmak için Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için bu şart geçerli değil.), mezun olunan yükseköğretim programının atama yapılacak alana uygun olması, öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere; Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini tamamlamış, yükseköğretimini yurt dışında tamamlayanların, yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliğinin kabul edilmiş, ilk atama kapsamında atanacakların, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış, devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğine aykırı bir ceza almamış, öğretmenliğe daha önce atandığı halde görevine başlamayan ancak başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren 1 (bir) yıllık bekleme süresini doldurmuş, adaylık dönemi içinde görevine son verilenlerden (sağlık durumu hariç), görevden ayrıldığı tarihten başlamak üzere son başvuru tarihi itibarıyla üç yıl geçmiş olmak gerekiyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki