30 bin lirayı o dağıtacak

Hükümetin esnafa 30 bin lira faizsiz kredi dağıtımını Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yapacak. Ocak sonrası gelecek genelgenin ardından dağıtım yapılacak.
26 Aralık 2015, Cumartesi - 19:16

ESNAF ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 2015 yılında üyelerine toplam 91 milyon 94 bin lira kredi dağıttı. Geçtiğimiz yıl 40 milyon 513 bin lira kredi dağıtılırken, bu yıl üye sayısının çoğalması ve talebin artması nedeniyle kredi oranında yükselme oldu. Kooperatif Başkanı Faruk Demir, hükümetin esnafa 30 bin lira faizsiz kredi dağıtımının da kooperatifleri üzerinden yapılacağını ve Ocak ayında dağıtım ile ilgili sürecin netleşeceğini kaydetti.

60 MİLYON KREDİ

Geçtiğimiz yıl 40 milyon 513 bin lira kredi dağıttıklarını söyleyen Kooperatif Başkanı Faruk Demir, bu yıl kredi oranında yaklaşık 20 milyon artış olduğunu kaydetti. Bu yıl 60 milyon 94 bin lira kredi dağıttıklarını söyleyen Demir, “Kredi dağıtımında yükselmenin en önemli nedeni üye sayısının artması ve kredi limitinin 150 bin liraya çıkartılması oldu. Dağıttığımız kredilerden sadece 1 milyon 193 bin lirası takipte. Esnaflarımız artık borçlarını ödeme noktasında daha duyarlı davranıyor” dedi.

GENELGE BEKLENİYOR

AK Parti hükümetinin 1 Kasım seçimlerinden önce esnafa verdiği 30 bin lira faizsiz kredinin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üzerinden verileceğini söyleyen Demir, “Ocak ayında 30 bin liralık kredi ile ilgili genelgenin bize gelmesini bekliyoruz. Genelge geldikten sonra krediyi dağıtmaya başlayacağız. Genelgede kredinin hangi koşullarda kimlere verileceği netleşecek” dedi.

DENETİM SEÇİLECEK

Öte yandan, kooperatifin mali genel kurulu ve denetim kurulu seçimi 31 Ocak’ta yapılacak. Antikkapı’da saat 12.00’de gerçekleştirilecek genel kurulda yönetim ve denetim ibra edilecek. Aynı zamanda 2016 yılı bütçesine de karar verilecek olan mali genel kurulda denetim kurulu üyeleri seçilecek. Yaklaşık 2 bin esnafın oy kullanma hakkı olduğu seçimlerde mevcut üyeleri Hikmet Şikkibar ve Hasan Yorgun’un yeniden aday olması bekleniyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki