25 gün, iki çocuğuyla tek başına direndi

Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Gebze’de örgütlü olduğu Legrand fabrikasında eski baştemsilci tarafından işten çıkarıldığı için 8 Nisan’dan buyana fabrika önünde direnişte olan Sual Seçkin bir açıklama yaparak direnişi sonlandırdı.
08 Mayıs 2014, Perşembe - 13:31

 

Gebze'de bulunan ve Birleşik Metal İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Legrand fabrikasında 28 Mart günü işten çıkarılan Sual Seçkin, iki çocuğuyla birlikte fabrika önünde baştemsilcinin görevden alınması ve işe iadesi için direnişe başlamıştı. 25 gün süren direnişi boyunca ülkenin dört bir yanından dayanışma mesajları aldığını ve çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiğini bildiren Seçkin, daha örgütlü bir Legrand ve daha örgütlü bir sendika için mücadelesinin süreceğini ifade etti.

Basına yaptığı açıklamada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin bu mücadelede üzerine düşen görevi yapmadığını bildiren Seçkin, direnişi boyunca kendisini yalnız bırakmayan tüm emek dostlarına da teşekkür etti.

Sual Seçkin’in basın açıklaması metni şu şekilde:

Basına ve Kamuoyuna;

7 yıldır montaj işçisi olarak çalıştığım Birleşik Metal İş Sendikası’nın (BMİS) örgütlü olduğu Gebze’deki Fransız sermayeli Legrand fabrikasından 28 Mart 2014 tarihinde hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten çıkartılmıştım.

Daha önce yaptığım açıklamalarımda ifade ettiğim üzere işten çıkarılmamda işyeri sendika baştemsilcisinin doğrudan rol oynadı.

Bu konuda ne yazık ki sendikamın Gebze Şubesi üzerine düşeni yapmadı. Yaşadığım haksızlığa karşı her türlü mücadeleye hazır olduğumu söylememe rağmen fabrika önünde yapılacak bir direnişi ancak 10 gün sonra kabul ettirebildim.

8 Nisan günü fabrika kapısının önünde direnişe başladım. Her şeye rağmen şube ile başladığımı düşündüğüm direnişte sonraki günler bunun böyle olmadığı ortaya çıktı. Ne direniş başlarken ne de devam ettiği günlerde sendikamdan ne yazılı, ne de sözlü herhangi bir açıklama görmedim. Fabrikanın önünde sürdürdüğüm direnişe ülkenin dört bir yanından dayanışma mesajları gönderildi, Gebze’de birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ziyaret edip desteklerini sundu, sendikamın örgütlü olduğu fabrikalardan ziyarete gelen temsilci ve işçi kardeşlerim oldu. Onları desteği ile direnişi sürdürdüm.

Direnişe zoraki tamam diyen Şube, direnişi bitirmem için de beni sürekli ikna etmeye çalıştı.

Direnişe başlarken çok temel birkaç talebim vardı. Bunlardan biri fabrika içinde sürekli patrondan yana tavır alan, patronla ilişkisini kendisini eleştiren işçileri işten attırmaya kadar vardıran baştemsilcinin görevden alınması ve gerekli cezanın verilmesiydi. Şube ise sadece baştemsilciyi temsilci seçimlerinde aday yapmayarak olayı geçiştirmeyi tercih etti.

Tarihi mücadelelerle dolu 15-16 Haziranları yaratmış DİSK’ bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmaktan hep gurur duydum. Ancak sendika temsilcisi tarafından işten attırılan bir kadın işçinin işe dönüş mücadelesine sendikamın şubesinin aldığı tavır bu tarihe hiç ama hiç yakışmadı.

Yaklaşık 25 gündür iki çocukla tek başıma direnişimi sürdürdüm.

Legrand’da 8 Nisan 2014 tarihinden itibaren sürdürdüğüm direnişi burada bitiriyorum. Bitirdiğim yalnızca fabrikanın önünde süren direniştir. Daha örgütlü bir Legrand, daha örgütlü bir sendika mücadelem ise devam edecektir.

Direniş boyunca beni yalnız bırakmayan tüm emek dostlarına sonsuz teşekkür ediyorum.

Son sözü Direnen emekçiler söyleyecek!

Yaşasın Sınıf Sendikacılığı!

Legrand’da direnen Kadın işçi Sual Seçkin

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki