2200 aracı belediye kiralayacak

02 Şubat 2016, Salı - 15:42

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kent genelinde 249 aracın sefere başlaması sonrasında kooperatifler arasında yaşanan soruna çözüm bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2 bin 200 aracın hepsini kiralayacak. Görüşmeler yarın başlıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kent genelinde yaşanan ulaşım sorununu çözmek için somut adımlar attı. Belediye bünyesinde kurulan Ulaşım Park ile 240 araç seferlerine başladı. Belediye tarafından alınan bu karar sonrasında kooperatiflere bağlı olan araç sahipleri duruma tepki gösterdiler.

İKİ SEÇENEK SUNULDU

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın tarafından düzenlenen basın toplantısında kooperatiflere iki seçenek sunulmuştu. Bu seçenekler kapsamında ya belediye bütün araçları kiralayacak ya da kooperatifler belediyelerin araçlarını kiralayacaktı.

BELEDİYE KİRALAYACAK

Bu açıklama sonrasında kooperatif başkanları ile Toplu Taşıma Daire Başkanlığı arasında görüşmeler başladı. Genel Sekreter Tahir Büyükakın başkanlığında belediye yetkilileri ile UKOME ve Ulaşım Park yetkilileri bir araya geldi. Yapılan görüşmelerin neticesinde belediye tarafından 2 bin 200 aracın kiralanmasına karar verildi.

GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Bu karar sonrasında kooperatif başkanları ile Toplu Taşıma Daire Başkanlığı arasındaki görüşmeler 2 Şubat Salı günü saat 10.00’da S.S. 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ile yapılacak. Daha sonra sırasıyla diğer kooperatiflerle görüşmeler yapılacak.

AVUKATLARLA GÖRÜŞME ÇARŞAMBA GÜNÜ

Çarşamba günü ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanlığı avukatları ile Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası ve Kooperatif avukatları bir araya gelerek yapılacak olan sözleşme üzerine görüşme yapacaklar. Anlaşma sağlanması durumunda araç sahipleri ile sözleşme imzalanacak. 

BERLİN MODELİ ANLAŞMASI

Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanlığı ile kooperatifler arasında Berlin Modeli anlaşma yapılması planlanıyor. Model kapsamında taraflar arasında kazan kazan formülü uygulanacak. Bu model ile vatandaş kazançlı çıkacak. Berlin Modeli ülkemizde birçok yerde uygulanıyor. En yaygın uygulama ise Almanya’nın Münih kentinde uygulanıyor.

“20 GÜNDE BİTECEK”

Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “Taraflar arasında 15-20 gün içerisinde anlaşmanın sağlanmasını bekliyoruz. Berlin Modeli üzerinde duruluyor. Buna göre anlaşma yapılacaktır. Burada üyelerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

DOLMUŞ TAKSİLER DE ELE ALINACAK

Öte yandan kentimizde faaliyet gösteren 6 Nolu Dolmuş Taksiciler Kooperatifi’nin durumunun da Berlin Modeli’nde ele alınması bekleniyor. Kooperatif bünyesinde 32 araç bulunuyor. Bu araçların durumu ilerleyen günlerde netlik kazanacak

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki