2 Bin 500 Hasarlı Bina Var!

2 Bin 500 Hasarlı Bina Var!
24 Ekim 2016, Pazartesi - 14:49

Kocaeli İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, "Kocaeli'nde hasarlı 2500 civarında bina ile ilgili belirsizlik 17 yıl geçmesine rağmen maalesef sürüyor" dedi.

Kocaeli İl AFAD Müdürlüğü'nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ilçe kaymakamlıkları ve ilçe belediyeleri yetkililerinin katıldığı istişare toplantısında Orta Hasarlı Binalar sorunu masaya yatırıldı. Toplantıya, 11 hizmet gurubunda destek çözüm ortağı olan ilçe belediyeleri ve 3 hizmet grubunda destek çözüm ortaklığı bulunan Kaymakamlık yetkililerine TAMP-Kocaeli Afet Müdahale Planının anlatılmasıyla başlandı. Konuyla ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi ve 14 hizmet grubundaki sorumluluklar ve görevler hatırlatıldıktan sonra ilçelerin aktif olacakları hizmet grubu planları kendilerine teslim edildi.

ORTA HASARLI BİNALAR

Daha sonra hasarlı binalar konusundaki sunuma geçen Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, toplantının amacının hasarlı binalarla ilgili olarak kurumsal görev ve sorumlulukları mevzuat bağlamında hatırlatmak, tıkanılan noktaları belirginleştirerek vatandaşların doğru bilgilendirilmesini sağlamak olduğunu ifade eden AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, konuyu derinlemesine incelendiklerini, süreç içerisinde yaşananları bildiklerini, sorunları ve açmazları ele alan kronolojik olarak bir rapor da hazırladıklarını, raporda tespitler yanında çözüm önerileri de bulunduğunu vurguladı. Tekoğul sözlerini şöyle sürdürdü: "Depremden 17 yıl sonra iki ana Kanuna rağmen hala bu sorunla yüzleşiyor olmak ve 2 bin 500 civarında orta hasarlı binayla ilgili nasıl çözüm bulunacağını bilememek hepimiz için üzüntü vericidir. 7269 sayılı Afetler Kanunumuza göre 1 yıl içinde güçlendirilmesi ya da yıkılması öngörülen bu binalardan bir kısmı maalesef ne güçlendirilmiş ne de yıkılmıştır. Mülga Bayındırlık ve İmar Bakanlığınca birer yıllık süre uzatımlarıyla 31 Aralık 2009 tarihine kadar süre tanınan orta hasarlı binalar için 10 yıllık bu süre de yeterli olmamış, 2012 yılında süreyi kaçıranlar için Büyükşehir Belediyemizce alınan bir Meclis Kararıyla bir fırsat daha sunulmuş, bu karar 1200 civarında bina için bir çözüm oluştursa da geriye kalan 2500 civarında bina için sorunlu hali ortadan kaldıramamıştır.

İSKAN ALMAMIŞ BİNALAR

7269 sayılı Afetler Kanununun 31.12.2009 tarihinden sonra yıkım hariç çözüm öngörmediği gerçeğiyle yüzleşen hasarlı bina sahipleri, ya da binasını yıkmak istemeyen malikler için 2012 de yürürlüğe giren 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunuyla bir umut algısı oluşmuştur. Bu umut, Afetler Kanununa göre bu binaları yıkması gereken Belediyeler için de söz konusu olmuş, bazı Belediye Başkanlarının o dönemde yaptıkları açıklamalarda, güçlendirmesini yapmış ancak iskan alamamış binalar için riskli yapı tespiti imkanı geldiği ve güçlendirilmiş orta hasarlı binaların yıkılmaktan kurtulacağı beyanları gazetelere yansımıştır.

RİSKSİZ ÇIKAN BİNALAR

Valiliğin 2012/1 Genelgesiyle bu orta hasarlı binaların tümünün riskli sayılmasının önü açıldığı halde 6306 sayılı Kanunun uygulanmasının sadece malik başvurusuna bırakılması ve yıkıma odaklı uygulanması, riskli sayılması gereken bu binalar için re'sen tespit yapma imkanının işler kılınmaması ve risksiz çıkan binalar için de herhangi bir çözüm üretilmemesi dolayısıyla bu umudun yersiz olduğu net şekilde anlaşılmıştır. 6306 sayılı Kanunun uygulama kapsamının sadece riskli çıkan binalar için söz konusu olduğu risksiz çıkan binaların bu Kanun kapsamında değerlendirilemeyeceğini vazeden Bakanlık görüşü de artık vardır. Kısaca; yıkmaktan başka çözüm sunmayan kanunlar, binasını yıktırmak istemeyen malikler, uygulaması zor olan yıkım gerçeği ile yüzleşen kuruluşlar ve 2500 civarında orta hasarlı bina bir Kocaeli gerçeği olarak karşımızda durmaktadır."

YOĞUN KATILIM OLDU

Hasarlı binalar istişare toplantısına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Osman Gürler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Buket Akşehirlioğlu ve Şube Müdürü Oktay Nasıroğlu, İzmit Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Servanoğlu, Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Bali Holat, Yapı Kontrol Müdürü Mustafa Kasımoğlu, İmar ve Şehircilik Müdürü Ali ihsan Karagöz, Başiskele Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Ahmet Turan, Başiskele Belediyesi İmar Müdürü Ömer Soydan, Yapı Kontrol Müdürü İbrahim Kardil, Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü L. Lütfi Yılmaz, Gölcük Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Vedat Eren, Karamürsel Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü H. Yüksel Türközü, Kandıra Belediyesi Fen İşleri Müdürü Muammer Küçükbayrak, Derince Kaymakamlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Fatih Ağırtaş, Körfez Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Cumali Gündoğdu, Çayırova Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Erol Uçev, Çayırova Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü E. Alp Erden, Fen İşleri Müdürü Mustafa Bölükbaşı ve belediye mühendisleri ve teknik personelleri katıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki