17 Ağustos Depreminin 16'ncı Yıldönümünde Anma Etkinlikleri Yapılacak

16 Ağustos 2015, Pazar - 12:00

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olması nedeniyle 'Gölcük Depremi' olarak da anılan 17 Ağustos 1999 tarihindeki deprem, sabaha karşı saat 03.02'de meydana geldi. Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğündeki deprem, Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova, İstanbul, Bursa, Eskişehir illerini de etkiledi. Bu büyük felakette resmi kayıtlara göre yaklaşık 6 bini merkez üssü Gölcük ilçesinde olmak üzere Kocaeli'nde 9 bin 477, Sakarya'da 3 bin 891, Yalova'da 2 bin 504, İstanbul'da 981, Bolu'da 270, Bursa'da 268, Eskişehir'de 86 ve Zonguldak il sınırı içinde de 3 kişi olmak üzere toplam 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti.
16 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEDİ
Resmi tespitlere göre depremin ilk dalgasında 133 bin 683 bina çöktü 23 bin 781 kişi yaralandı, 505 kişi sakat kaldı. Depremde 285 bin 211 konut, 42 bin 902 işyeri hasar görürken, yaklaşık 500 binin üzerinde vatandaş da evsiz kaldı. Bölgede yaşayan yaklaşık 16 milyon kişi de depremden direkt veya dolaylı etkilendi.
KIŞIN HEM DONDULAR, HEM YANDILAR
Depremin ilk şoku atlatıldıktan sonra bir kısmı o günkü imkanlarla devlet ve özel kuruluşlarca yaptırılan prefabriklere yerleştirildi. Büyük bir bölümü de ilk kışı ince çadırlarda soğuktan titreyerek geçirdi. Bu arada o dönemde katalitik olarak adlandırılan LPG'li sobalardan veya elektrikli ısıtıcılardan sık sık meydana gelen çadır ve prefabrik yangınlarında da birçok insan hayatını kaybetti. 
HASARLI BİNALARLA İLGİLİ BİLGİ KİRLİLİĞİ
Depremin ardından 16 yıla geçmesine rağmen, rağmen özellikle Kocaeli ve Sakarya bölgelerinde depremin izleri ve beraberinde getirdiği sıkıntılar ortadan kaldırılamadı. Kocaeli Valiliği'nin, şu anda Hatay'da görev yapan Ercan Topaca döneminde 3 yıl önce yeniden yaptırttığı tesbitlerde kentte 3 bin 756 binada toplam 9 bin 971 konut ve işyerinin orta hasarlı olmasına rağmen bunların onarımlarının yapılmadığını, büyük bir kısmının da deprem hasarlarının sıva, boya ve badana ile kapatılıp içinde oturulduğunu, sahiplerinin bunları vatandaşlara ve öğrencilere kiraya verdiklerini tesbit etti. 
Valilik, adresleri tek tek bilinen, Valliğe ait siteden de adresleri yayınlanan bu binaların can emniyeti açısından boşaltılmasını isteyerek bu yönde tabligat yapmasına rağmen, sahipleri art arda davalar açtı. Bu davaların birçoğu hala sonuçlanmadı. Bu binaların boşaltılıp yıktırılmaması için siyasi baskıların yapıldığı da idda edildi.  Birçok bina sahibi yeniden tesbit yaptırtarak binasının hasar görmediğine ilişkin rapor almaya çalıştı. Bölgede halen bu binaların büyük bir çoğunluğunun öğrencilere kiraya verildiği bilinmesine rağmen yeni bir çözüm üretilemediğinden yaptırım uygulanamıyor. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki