112 Acil; İYİ Kİ VARSINIZ!

Yıllar önce hizmete alınan, her geçen gün daha da oturan, kusursuz bir işleyişle sağlık alanında hizmet veren 112 Acil Servisi hizmetleri personeli, işinde artık ustalaştı.
20 Temmuz 2015, Pazartesi - 13:05

Kentin sokaklarında gün içinde sirenlerini çalarak giden ambulanslar, kim bilir yıllar içinde kaç kişiyi hayata döndüren müdahaleye tanıklık etti. İçindeki sağlık ekipleri kimi gün hayat kurtarmanın mutluluğunu, kimi gün de tüm çabaya karşın çaresiz biçimde hüzünlü geri dönüşün

Öyküsünü yaşadı. İlimizde büyük bir özveri ve disiplinle çalışan 112 Acil Servis çalışanları, sadece Haziran ayı içinde 7 bin 992 olaya müdahale etti. Mayıs ayına göre ilimizde acil vaka sayısında azalma görüldü. 112 Acil Servis görevlilerinin mayıs ayında müdahale etti. Vaka sayısı 8 bin 660 olmuştu.

2015 yılında en fazla vaka sayısının yaşandığı ay ise Mart ayı oldu. Mart ayında 2 Acil Servis çalışanları toplam 8 bin 782 vakaya müdahale etti. 112 Acil Servis görevlilerinin alt ayda müdahale ettiği vaka sayısı ise 48 bin 509 oldu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde ise 46 bin 115 vakaya müdahale edilmişti. 112 Acil servis görevliler Dilovası nüfusundan fazla hastaya müdahale etme başarını gösterdi.

ŞİDDET VE GERÇEK DIŞI ÇAĞRILAR

Acil Servis görevlilerinin en büyük iki sıkıntısı ise yasadıkları şiddet ve gerçek dışı çağrı. Geçtiğimiz yıllara nazaran yaşan şiddet olaylarında azalma olsa da, zaman zaman acil servis görevlileri hastaya müdahale ederken çok ciddi sıkıntı yaşıyor. Yaşanan acil bir vakaya hızla müdahale edebilmeleri için hızlı bir iletişime sahip olması gereken 112 Acil Servis görevlileri gerçek dışı çağrılardan da oldukça şikâyetçi. Ayda ortalama 250 bin civarında çağrı alan gelen 112 Acil Servis’e neredeyse sadece yüzde 10’u gerçek çağrılar oluşturuyor. Tabi, bu gerçek dışı çağrılarla ilgili de kanuni işlem uygulanıyor. Kocaeli 112 Acil Servisi, 39 doktor, 396 sağlık personeli, 71 şoför ile Kocaeli ilinin hastane öncesi Acil Sağlık Hizmetlerini özverili ve gelişimci anlayışıyla sürdürmeye devam ediyor. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki