1 Alman,1 Fransız ve...

22 Eylül 2015, Salı - 11:00

Mültecilere provokatör tuzağı ajanların Gezi planı

İstanbul’da polis ile sığınmacılar arasındaki arbedede gözaltına alınan 5 kişiden 2’si ajan çıktı. Şüpheli Fransız ve Alman’ın Gezi olaylarında da çeşitli grupları provoke ettiği belirlendi

 

İstanbul Esenler Otogarı’ndan Edirne’ye yürümek isteyen 150 kişilik mülteci grup ile güvenlik güçleri arasında yaşanan gerginliğin arkasından Alman ve Fransız vatandaşı ajanlar çıktı. Avrupa’ya gitme umuduyla bekledikleri Büyük İstanbul Otogarı’ndan Edirne’ye yürümek isteyen yaklaşık 150 sığınmacıyı provoke ettiği belirlenen 1 Alman ve 1 Fransız’ın da arasında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Büyük İstanbul Otogarı’ndan çıkarak Edirne istikametine yürüyen sığınmacılarla görüşme çalışmaları sırasında, kalabalığı ısrarla yürümeye zorladığı öne sürülen 5 kişi tespit etti. Şüphelileri yakın takibe alan polis ekipleri, bu kişilerin sığınmacıların emniyet yetkilileriyle görüşmesini engelleyip, tedbir alan Çevik Kuvvet ekiplerine karşı grubu kışkırttığını belirledi. TEM otoyolunun Esenyurt çıkışında polis ekiplerinin gruba müdahalesi sırasında kaçmaya çalışan 5 şüpheli gözaltına alındı.

YİNE PROVOKASYON

Alman Nora Sophia, Fransız Charlotte Lecaille ve Suriyeli Abdalsalam Sakkal, Ali Fares ve Muhammed Fares. isimli şüpheliler, emniyete götürüldü. Alman Nora Sophia ve Fransız Charlotte Lecaille’nin Türkiye’ye son olarak Gezi Parkı odaklı olaylar öncesi geldiği ve burada çeşitli grupları provoke ettiği ileri sürüldü. HAKSIZLIK ALGISI Gözaltına alınan Lecaille ile Sophia’nın Gezi olaylarının figüranları anarşist ve sol tandanslı gruplarla bağlantılı internet ve sosyal medya üzerinden ‘Crossing no more’, ‘No one is illegal’, başlıklarıyla Türk Güvenlik Güçleri’nin, mültecilere haksız müdahale ettiği ve orantısız güç kullandığı algısı oluşturmak amacıyla paylaşımlarda bulundukları görüldü. Aynı ajanların sosyal medya üzerinden Gezi olaylarında olduğu gibi kendilerine taraftar bularak toplumsal olay yaratmaya çalıştıkları belirtildi. Zanlıların ayrıca Batı ülkelerine mülteci sorununda Türkiye’yi başarısız göstermeyi hedefledikleri belirlendi. Mültecilerin deniz üzerinden Avrupa’ya kaçma girişimleri sırasında yaşanan ölümlü kazalar sonrası baskı hisseden BM ve Avrupa ülkeleri mülteci alımları yapacaklarını duyurdu. Mülteciler Avrupa’ya ulaşmak için riskli olan deniz ulaşımı yerine karayolunu kullanmaya başladı. Bunun üzerine mülteci kamplarında yaşayan sığınmacılar Avrupa’ya geçmek için karayoluyla Edirne’de bulunan sınır kapısına gitmek için farklı illerdeki otogarlara yöneldi. Yardım edenler geçici kimlikli Gözaltına alınan Abdalsalam Sakkal, Ali Fares ve Muhammed Fares’in, Alman Sophia ve Lecaille ile beraber mültecileri polise karşı kışkırttıkları ortaya çıktı. 3 Suriyeli’nin Türkiye’deki mülteci kamplarında kaldıkları ve geçici kimlik kartı taşıdıkları öğrenildi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki